← Späť

Ako na novoročný detox

12.01.2021

Vianočné sviatky a oslava Silvestra sa automaticky spájajú aj s väčším množstvom vyprážaného jedla, koláčov, a všetci máme tendenciu konzumovať o čosi menej zeleniny a ovocia.

Nasledujúce týždne (či v niektorých prípadoch aj mesiace) sa nesú v duchu predsavzatí. Nejeden z nás si už v minulosti sľúbil, že „tento rok schudnem“, „začnem cvičiť“, „budem jesť zdravo“, „prestanem fajčiť“… Bohužiaľ, nie vždy sa nám podarí sa s novým životným štýlom zžiť takto nárazovo a potom to môže skončiť rovnakým predsavzatím opäť o rok. V spolupráci s našimi výživovými poradcami z fitnessplan.sk sme dali dokopy zopár informácii, ktoré vám tento rok možno skutočne pomôžu.

Smoothie detox, cviklový detox, 7-dňový detox, detoxikačný čaj…

Na internete nájdete obrovské množstvo receptov a návodov, ako svoje telo zbaviť toxínov, a všetky majú jednu spoločnú vlastnosť: nefungujú.

Naše telo potrebuje pre správne fungovanie orgánov každý deň prijímať určité množstvo živín – bielkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu, vitamíny a minerály… Neexistuje jedna jediná potravina, ktorá by obsahovala všetky potrebné živiny v dostatočnom množstve. Naša strava musí byť pestrá.

Telo sa dokáže detoxikovať samo

Náš organizmus sa škodlivých látok potrebuje zbavovať pravidelne každý deň, nie len raz, či dvakrát ročne. A nepomôžu mu k tomu žiadne špeciálne čaje, ani niekoľkodňový detox založený na konzumácii jednej či dvoch potravín dookola. Takéto detoxy nie sú zázračné a spôsobujú organizmu iba zbytočne ďalší stres, s ktorým sa musí vysporiadavať.

Príroda je našťastie natoľko šikovná, že všetko vyriešila za nás. So zbavovaním nechcených látok nám pomáha pečeň a obličky, preto sú pre nás veľmi dôležité a mali by sme si ich „šetriť“. Toxíny vylučujeme aj cez pokožku potením, niektoré zasa vylúčime…

Zázračný detox neexistuje

Ak počas roka pravidelne športujete, jete dostatok zeleniny a ovocia, vaša strava je vyvážená, občasná čokoláda alebo 2-3 dni vianočného hodovania vám určite neuškodia.

Buďte preto opatrní a kritickí k veciam, ktoré sa dočítate na internete. Vždy si zistite informácie z relevantných zdrojov, oborných článkov, štúdií alebo odborníkov na danú problematiku.

Téma výživy je veľmi komplexná a vždy je náročné zhrnúť informácie do krátkeho článku, či videa. Spolupracujeme však s kvalitnými odborníkmi z organizácie Fitnessplan a tí si pre našich klientov vždy dokážu pripraviť hodnotné a zaujímavé prednášky. Ak sa aj vy chcete o výžive a zdravom životnom štýle dozvedieť viac, radi zorganizujeme prednášku pre vás a vašich kolegov priamo vo vašej firme, alebo v čase pandémie aj online.