Wellbeing ako prevencia vyhorenia: organizujte aktivity na podporu týchto oblastí

Autor :

Wellbeing zahŕňa fyzické, duševné a emocionálne zdravie. Zohráva zásadnú úlohu pri predchádzaní vyčerpania a stresu, ktorý vedie k vyhoreniu. Poradíme vám, na ktoré oblasti sa zamerať, aby ste mu pri vašich zamestnancoch predišli. Nastavte si vo firme nasledujúce wellbeing aktivity ako prevenciu vyhorenia. 

wellbeing

Relaxačné cvičenia s fyzioterapeutom

Pravidelná fyzická aktivita je skvelou wellbeing aktivitou slúžiacou ako prevencia vyhorenia. Zlepšuje nielen fyzické, ale aj duševné zdravie. Dodáva energiu, endorfíny, zlepšuje kvalitu spánku, znižuje napätie a stres. Ideálne, ak sa vaši zamestnanci vo voľnom čase venujú nejakému športu. Pokiaľ nie, môže pre nich byť prínosom aspoň pravidelných zopár minút uvoľňovacích a dychových cvičení. Ukáže a vysvetlí im ich fyzioterapet povolaný priamo na pracovisko. 

Organizujte vo firme aj meditácie a cvičenia jogy. Pomôžu kolegom vyčistiť si hlavu a upokojiť sa. Takisto sa im zlepší sústredenie a vnímanie prítomnosti v danom okamihu. V neposlednom rade sa eliminuje stres a posúva schopnosť nadhľadu. Výsledkom bude, že kolegovia nebudú reagovať prchko, ich vystupovanie sa stane pokojnejším a napohľad z nich bude sálať pohoda.

Rovnováha medzi prácou a súkromným životom

Jedným z hlavných faktorov vedúcich k vyhoreniu je nevyvážený work-life balance. Na dosiahnutie rovnováhy je dôležité:

  • nastaviť si realistické ciele,
  • naučiť sa povedať „nie“,
  • dopriať si pravidelné prestávky,
  • mať dostatočný priestor na odpočinok,
  • vedieť „vypnúť”.

Zavedenie jasných hraníc medzi pracovným a osobným životom môže výrazne znížiť riziko dlhodobého stresu. Priznajme si, že v dnešnej uponáhľanej online dobe je toto stále zložitejšie. Smartfóny a rôzne aplikácie, ktoré nám mali život zjednodušiť, nás často pripravujú o slobodu a voľný čas. Organizujte na túto tému prednášky. Nepreťažujte zamestnancov. Buďte skôr zástancom hesla „menej je viac”.

Podpora spánku aj od psychológa

Spávajú vaši kolegovia aspoň 7 hodín denne? Nie? Dlhodobý deficit spánku sa podpíše na ich koncentrácii a výkonnosti. Keďže nechcete mať namiesto kolegov mátohy, spravte v tejto oblasti osvetu. Skvelým riešením sú prednášky s odborníkmi ako edukatívna wellbeing aktivita pri prevencii vyhorenia.

Pokiaľ vašim zamestnancom bránia v spánku väčšie problémy, pomôže im psychológ. Zabezpečte ho na pracovisko. Povenuje sa kolegom individuálne a vďaka nemu sa postupne zbavia osobných ťažkostí, ktoré im bránili nielen v spánku. Nedostanú sa tak do levelu vyhorenia, z ktorého návrat býva veľmi ťažký.

Zlepšenie životosprávy

Od správnej výživy sa odvíjajú výkony, sústredenie aj schopnosť zvládať stres. Vedeli ste napríklad, že už len podcenenie pitného režimu môže spôsobiť bolesti hlavy a zhoršenie koncentrácie? Priveľa jednoduchých cukrov v strave zase výkyvy inzulínu v krvi vedúce k prudkému poklesu energie. Zdravie a zrak si viete podporiť zakomponovaním omega-3 mastných kyselín (ryby, chia či ľanové semiačka, olivový olej) do jedálnička. 

Spravte vo firme osvetu prostredníctvom prednášok o výžive. Lektori zrozumiteľne objasnia, ako spoznať potraviny, ako nediétovať, ako si vytvoriť pozitívny vzťah s jedlom a čo všetko ovplyvňuje vnútornú biochemickú rovnováhu v organizme.

Rozhodli ste sa vo firme zorganizovať viacero wellbeing aktivít ako prevenciu pred vyhorením? Nemáte však toľko kapacity, aby ste všetko stopercentne pripravili? Obráťte sa na našich špecialistov v Health Services. Môžete sa spoľahnúť na zastrešenie i zabezpečenie odborníkov. Všetko vybavíme za vás, ale podľa vašich predstáv.



Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu