Nie je to len o jednorazových aktivitách, dni zdravia alebo týždňoch zdravia. Dlhodobá starostlivosť o zamestnancov je čoraz dôležitejším aspektom modernej firemnej kultúry. Nastavte správne wellbeing benefit a zvýšte spokojnosť, produktivitu a lojalitu zamestnancov. Vybudujte si tím, v ktorom bude radosť pracovať. Poradíme vám, ako nastaviť wellbeing program.
Čo by mal spĺňať wellbeing program vo vašej firme?
Wellbeing program vo firme by mal byť komplexný, cielený a prispôsobený špecifickým potrebám a očakávaniam zamestnancov. Ideálne, ak pred jeho spustením pripravíte prieskum.
Myslite tiež na to, že takýto dlhodobý wellbeing benefit by mal byť flexibilný, pretože potreby zamestnancov i firemné ciele sa časom menia. Nezaspite preto na vavrínoch a choďte s dobou. Žiadne trendy netrvajú večne a je potrebné neustále sa vzdelávať aj v tejto oblasti.
Wellbeing program by mal byť pravidelne vyhodnocovaný. Stanovte si preto kľúčové ukazovatele výkonu (KPI) a pravidelne porovnávajte dáta. Zistíte vďaka nim, čo sa za určitý čas u vás najvýraznejšie zlepšilo. Do budúcna tak budete mať jasnejšie, ktoré aktivity sa pre váš kolektív najviac oplatia a ktoré boli pre vás stratou času.
Prečítajte si tiež:
Z čoho by mal pozostávať wellbeing program?
Dlhodobý wellbeing benefit vo firme by mal brať ohľad na dve základné zložky nielen pracovného života:
- Fyzické zdravie: zamerajte sa na preventívne vyšetrenia priamo na pracovisku (sonografia, ortopéd, neurológ, alergológ, očný špecialista, kožný lekár…). Zlepšite životosprávu kolektívu vďaka prednáškam o zdravom stravovaní či raňajkám do firmy. Nastavte kolegom zrkadlo prostredníctvom merania telesnej kompozície a konzultácie s výživovým poradcom. Môže to pre nich byť zdvihnutý varovný prst a zároveň motivácia k zmene. Organizujte športové podujatia a motivujte k pravidelnej návšteve športovísk. Nezabúdajte tiež na ergonomické pracovné prostredie, s ktorým vám pomôže fyzioterapeut. Ponastavuje správne sedenie, poradí s pomôckami, uvoľňovacími cvičeniami, naučí čo-to o pohybovom aparáte.
- Mentálne zdravie: pozývajte z času na čas na pracovisko psychológa. Preberie so zamestnancami problémy, na ktoré vy nemáte kapacitu, a pomôže s riešením tých individuálnych i skupinových. Vďaka nemu sa zlepšia vzťahy na pracovisku aj celkový výkon jednotlivcov. Organizujte prednášky o mentálnom zdraví s odborníkmi. O témach ako sú stres, vyhorenie, práca s emóciami, somatika, digitálna striedmosť, toxická produktivita sa treba rozprávať. Vôbec nie je hanba, že sa vyskytujú aj na vašom pracovisku. Je skôr chvályhodné, že sa chystáte ich aj takouto formou riešiť. Problémy sa riešia najlepšie vtedy, ak sa nezametajú pod koberec.
Stavte na wellbeing benefit v dlhodobom horizonte a neobanujete. Implementácia kvalitného programu pre zamestnancov je investícia do zdravia a spokojnosti kolektívu, ktorá sa firme mnohonásobne vráti. A to vo forme vyššej produktivity, menšej fluktuácie a pozitívnej atmosféry na pracovisku. S organizáciou sa môžete spoľahnúť na tím Health Services. Neváhajte nás kontaktovať.