Wellbeing program ako dlhodobý benefit pre zamestnancov: Takto ho nastavíte aj vo vašej firme

Autor :
Aké benefity pre zamestnancov poskytujete vo vašej firme? Z času na čas pre nich pripravíte zdravé raňajky, deň alebo týždeň zdravia, špeciálne merania, prednášky s odborníkmi? Alebo už máte pre nich navrhnutý komplexný wellbeing program na pravidelnej báze? Poďme sa pozrieť, ako sa posunúť z bodu A do bodu B.

Najpopulárnejšie zdravotné benefity pre zamestnancov

Portál Topky.sk priniesol rebríček benefitov pre zamestnancov z roku 2020. Figurovali tam aj tie zdravotné:

  • odborné prednášky na tému duševného zdravia,
  • kurzy meditácie a zvládania stresu, úzkosti, strachu,
  • cvičenia s fyzioterapeutom, škola chrbta, kurzy jogy, strečingu, 
  • zapožičanie kancelárskych stoličiek a monitoru, zakúpenie ergonomických podsedákov,
  • prednášky s výživovými poradcami,
  • vitamínové balíčky.

 

Prečo sú zdravotné benefity pre zamestnancov také dôležité, čo vďaka nim môžete vo firme získať a aké možnosti / oblasti máte na výber?

 

Vymeňte dni a týždne zdravia za komplexný wellbeing program

Preventívna zdravotná starostlivosť na pracovisku je dôležitá. Buďte moderným zamestnávateľom a dbajte o zdravie svojich zamestnancov nonstop. Nielen párkrát do roka organizáciou zdravých raňajok, dní či týždňov zdravia. Zabezpečte pre nich nadštandardný benefit vo forme komplexného wellbeing programu. Takého, ktorý prinesie edukáciu, prevenciu i riešenia už vzniknutých problémov. Potrební lekári a odborníci môžu prísť k vám so všetkým vybavením. Stavte na balíčky zdravia, ktoré môžete po pár mesiacoch tematicky prestriedať.

Z čoho by mal wellbeing program pozostávať?

Posvieťte si na prevenciu v oblastiach ako sú chrbtica a pohybový aparát, koža, zrak a poruchy videnia, srdce a obehová sústava, imunita a alergie. Zabezpečte komplexné vyšetrenie a konzultácie s lekármi špecialistami. Vďaka nim môžete predchádzať mnohým chronickým ochoreniam a nezvratným poruchám. Tiež zistíte, čomu by sa mal ten ktorý zamestnanec v práci vyhýbať, aby nedochádzalo ku komplikáciám.

Ďalej je vhodné sa zamerať na ergonómiu pracoviska, elimináciu nevhodných pohybových návykov a osvojovanie si uvoľňovacích cvikov. Prizvite si neurológa, ortopéda či fyzioterapeuta a zbavte zamestnancov stuhnutosti a bolestí.

Veľmi dôležité je tiež mentálne zdravie. Naučte vašich pracovníkov lepšie zvládať stres, zlepšiť svoje spánkové návyky. Psychológ ich poučí i vypočuje. Výsledkom bude väčšia produktivita a predchádzanie rôznym mentálnym problémom a vyhoreniam na pracovisku. 

„Si tým, čo ješ.” A čo jedia vaši zamestnanci? Majú vhodné stravovacie návyky, zdravý a nutrične bohatý jedálniček? Je pre nich jedlo tým správnym palivom? Výživový poradca ich usmerní. Upozorní ich na to, čo a kedy (ne)jedia. Má to totižto výrazný vplyv na výkonnosť, koncentráciu i celkovú náladu. Vedeli ste napríklad, že prílišná konzumácia rýchlych sacharidov môže spôsobovať podráždenosť?

Preferovaných oblastí môže byť viac. Ako teda začať? Najprv je dobré sa zamestnancov opýtať, o čo by mali záujem, kde vidia najväčšie riziká, ktorým by sa malo preventívne predchádzať. Následne viete wellbeing program odštartovať podľa zoradených priorít.

Spokojní a zdraví zamestnanci vám zabezpečia produktivitu vo firme. Postarajte sa o nich po fyzickej i psychickej stránke s mesačnými balíčkami zdravia Health Services Slovensko a všetko sa vám to vráti na čase, financiách, prosperite. Neváhajte a začnite s niektorým už teraz.

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu