Ako prebieha urologické vyšetrenie u žien a aké problémy môže odhaliť?

Autor :

Ženy si často myslia, že únik moču lieči gynekológ. Nie je to tak. Rovnako ako zápal močových ciest má tento problém na starosti iný odborník. Urológ. Zameriava sa tiež na obličky. Priblížme si, ako prebieha urologické vyšetrenie u žien. 

ako prebieha urologické vyšetrenie u žien

Postup pri urologickom vyšetrení u žien

Urologické vyšetrenie u žien je zamerané na obličky, močovod, močový mechúr a močovú trubicu, čiže všetky orgány močovej sústavy. Väčšinou je bezbolestné, no pri niektorých diagnostických metódach pocítite istú mieru diskomfortu. Pozrime sa na 4 hlavné kroky, ako prebieha urologické vyšetrenie u žien:

1.Anamnéza

Lekár sa podrobne pýta na zdravotnú históriu pacientky (ochorenia, infekcie, operácie), aktuálne ťažkosti (časté močenie, pálenie, bolesť, inkontinencia), frekvenciu močenia, prítomnosť bolesti či iných symptómov, pitný režim a užívanie liekov.

2.Fyzikálne vyšetrenie

Močový mechúr sa vyšetrí palpáciou (prehmatávaním) brucha na zistenie bolestivosti či zväčšenia. Odhaliť citlivosť alebo zápal obličiek je možné poklepom v oblasti bedier. Kontrola  pošvovej sliznice, svalstva panvového dna a prípadného prolapsu orgánov sa odohráva na gynekologickom kresle.

3.Laboratórne testy

Urologický personál odoberá vzorku moču na analýzu prítomnosti bielkovín, kreatinínu, urey, krvi alebo baktérií, čo môže indikovať infekciu či iné ochorenia. Jedným zo spôsobov, ako prebieha urologické vyšetrenie u žien, je metóda cievkovania cez močovú rúru priamo z močového mechúra. U pacientiek je stále strašiakom. Avšak je to dôležité pre vylúčenie prímesí, ktoré by sa do moču mohli dostať z pošvy.

4.Zobrazovacie a ďalšie vyšetrenia

Ultrazvuk obličiek a močového mechúra pomôže vytvoriť obraz týchto orgánov, posúdiť ich štruktúru a funkciu, zistiť abnormality. V prípade potreby a pre komplexnejšie posúdenie zdravotného stavu môže urológ odporučiť konzultáciu s gynekológom alebo ďalšie špecializované vyšetrenia. Napríklad uroflowmetriu na meranie rýchlosti prúdu moču (pri podozrení na obštrukciu močových ciest) či cystoskopiu pri podozrení na nádory, chronické zápaly alebo krv v moči.

Na základe výsledkov vyšetrení urológ stanoví diagnózu a odporučí vhodnú liečbu, ktorá môže zahŕňať lieky, režimové opatrenia, v niektorých prípadoch i chirurgický zákrok.

Aké problémy môže urologické vyšetrenie u žien odhaliť?

  • Infekcie močových ciest: zápal močového mechúra (cystitída) prejavujúci sa častým močením, bolesťou, pálením pri močení, alebo obličiek (pyelonefritída) za prítomnosti horúčky, bolesti v krížovej oblasti a celkovej slabosti.
  • Inkontinencia moču: neschopnosť kontrolovať močenie, pričom môže byť stresová (pri kašli, smiechu, fyzickej námahe) alebo urgentná (náhle silné nutkanie).
  • Zúženie močovej trubice: slabý alebo prerušovaný prúd moču a časté infekcie.
  • Močové kamene:  v obličkách, močovodoch, močovom mechúre alebo močovej trubici, prejavujúce sa silnými bolesťami v boku, krvou v moči, nevoľnosťou a vracaním.
  • Nádory: v obličkách alebo močovom mechúre, prejavujúce sa krvou v moči, bolesťou pri močení alebo častým nutkaním.
  • Anatomické abnormality: prolaps panvových orgánov alebo iné štrukturálne odchýlky.

Ak vás trápi časté alebo bolestivé močenie, bolesť v podbrušku či inkontinencia moču, s návštevou tohto odborníka neváhajte. Zdravotné problémy by sa totižto časom mohli zmeniť na chronické a výrazne narušovať kvalitu vášho života. 

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články