Work-life balance v praxi: firemné stratégie pre šťastných zamestnancov

Autor :

 Priznajte sa, o work-life balance ste toho už veľa počuli a čítali, no ako ste na tom so zavedením konkrétnych stratégií? Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vás presvedčia, že táto filozofia je pre každú firmu. Dajte si za cieľ najmä šťastných zamestnancov. Veď takí sú pre vás istotou. Nastavte prostredníctvom work-life balance wellbeing nielen na pracovisku, ale aj v životoch.

work life balance wellbeing

Čo je to work-life balance a aký má vplyv na wellbeing?

Work-life balance predstavuje rovnováhu medzi pracovným a osobným životom. Ide o  dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje spokojnosť a výkonnosť zamestnancov. Work-life balance  a wellbeing idú ruka v ruke. Dosiahnutím harmónie je jediniec šťastnejší a tým pádom aj produktívnejší, lebo má pocit, že je na dobrom mieste. 

Dnešný trh ponúka množstvo programov s úlohou zvýšiť angažovanosť a motiváciu kolektívu vo firme. Ide o aktivity, ktoré vzdelávajú, zlepšujú zdravie, pomáhajú riešiť problémy či raz za čas poriadne vypnúť. Odporúčame pokryť najmä nasledovné oblasti:

Zdravá duša ako základ

Všemožné finančné benefity či odmeny nezachránia trpiacu dušu. Myslite na to aj vo vašej firme a zamerajte aktivity work-life balance na wellbeing v oblasti psychického zdravia. Zorganizujte napríklad prednášky s touto tematikou, nebojte sa otvárať témy ako sú stres, vyhorenie, práca s emóciami, somatika či nastavenie hraníc. 

Ďalšou možnosťou je zavolať si do firmy psychológa na individuálne terapie. Zamestnancom bude bútľavou vŕbou, kde nechajú všetky svoje problémy. Poskytne poradenstvo, ako riešiť tie pracovné, ale i osobné. A možno si všimne aj vážnejšie komplikácie v kolektíve, ktoré vám ako zamestnávateľovi ušli…

Lekársky full servis priamo na pracovisku                                            

Možno už poskytujete zamestnancom benefit v podobe karty na športovanie, členstva alebo pre nich z času na čas aj nejakú akciu zorganizujete. Ich fyzické zdravie však v mnohom závisí nielen od pohybu, ale i od prevencie. A tu svoju úlohu zohrávajú vyšetrenia. 

Prizvite si na pracovisko medicínskych odborníkov. Prostredníctvom sonografu zistia stav ciev, orgánov brušnej dutiny, či do akej miery sa o svoje slovo hlási syndróm karpálneho tunela. Možno vaši kolegovia viac ocenia neurológa, ortopéda alebo očného lekára. Odporúčame najprv si vopred spraviť prieskum,

Maximálne pohodlné pracovisko

Kancelárie s dobrým osvetlením, ergonomickým nábytkom a priestormi na oddych prispievajú k zlepšeniu celkovej pohody zamestnancov. Ergonómia je pri práci veľmi dôležitá. Správne nastavené sedenie a pomôcky zlepšujú náladu, sústredenie i výkon. Zavolajte si na pomoc fyzioterapeuta. Individuálne vylepší kolegom ich pracovný kútik, poradí tiež, ako správne sedieť či dýchať.

Cvičenie s pridanou hodnotou

Doprajte zamestnancom pravidelne edukáciu v oblasti pohybového aparátu v kombinácii napríklad s cvičeniami na uvoľnenie. Fyzioterapeut im pomôže napraviť ich pohybové vzory a všetko potrebné vysvetlí i ukáže. Stavte na fyzio workshopy, ktoré sú spojením teórie a praxe. Pravidelným cvičením sa docieli zdravý chrbát, lepšie držanie tela i koncentrácia. Budete mať zdravších a výkonnejších kolegov.

Potrebujete pomôcť s nastavením work-life balance a wellbeing aktivít na pracovisku? Obráťte sa na tím Health Services. Zastrešíme všetky vaše plánované aktivity, poskytneme odborníkov a postaráme sa o administratívu. Máme bohaté viac ako 7-ročné skúsenosti a za sebou desiatky spokojných firiem s tisíckami zamestnancov.

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články