7 jednoduchých spôsobov, ako na motiváciu zamestnancov na pracovisku

Autor :

Motivácia zamestnancov na pracovisku je kľúčovým faktorom pre zvýšenie produktivity, zlepšenie tímovej spolupráce a celkovej spokojnosti kolegov. Snaživí ľudia, ktorých práca baví, nie sú samozrejmosťou. Máme pre vás niekoľko jednoducho aplikovateľných spôsobov, ako dosiahnuť väčšiu efektivitu kolektívu vo firme. Inšpirujte sa.

motivácia zamestnancov

Sú to napohľad maličkosti, na ktoré by ste sa ako moderný zamestnávateľ s víziou mali zamerať. Vyššie platy či flexibilný pracovný čas nie sú všetko. Vaši kolegovia určite ocenia individuálnu pozornosť a dlhodobú starostlivosť. Jednoducho pocit, že nie sú prehliadaní a je o  nich postarané. Im to prinesie pohodu a naplnenie, vám úspech v podnikaní. Väčšiu motiváciu zamestnancov dosiahnete nasledovnými spôsobmi:

1.Uznanie a pochvala 

Pravidelne oceňujte prácu svojich kolegov. Často stačí zopár slov. Dajte zamestnancom pocítiť, že si ich prácu všímate a uznávate, čo v rámci svojej pozície dokážu. Využite stretnutia tímu alebo firemné komunikačné kanály a vyjadrite im poklonu verejne. Zmieňujte ich úspechy aj pred ostatnými. Vytvoríte tak vzory, ktorí budú chcieť nasledovať aj ďalší. Stojí vás to len trochu času a takáto motivácia zamestnancov sa vám stonásobne vráti. 

  

2.Profesionálny rozvoj 

Ľudia by sa mali vzdelávať celý život. Pretože čoraz rýchlejší vývoj technológií a prílev nových informácií si to žiadajú. Ponúknite kolegom možnosti na odborné vzdelávanie a osobnostný rast prostredníctvom rôznych školení a workshopov. Pomôžu im nielen dosahovať kariérne ciele a postupy na vyššie pozície, ale aj nájsť pohodu a zbaviť sa stresu.   

Na pracovisku sú populárne jazykové kurzy, fyzio workshopy či prednášky o výžive a stravovaní. Dôležitou oblasťou, ktorá sa často podceňuje, je mentálne zdravie. Edukujte zamestnancov aj v nej. Naučia ich pozerať sa na veci s väčším nadhľadom. Riešiť problémy s väčšou ľahkosťou. Byť pokojnejší.  

Prečítajte si tiežTipy na firemné akcie 

  

3.Podpora tímovej práce 

Pravidelne organizujte teambuildingové akcie, ktoré posilňujú vzťahy medzi kolegami. Okrem toho, že ich dobre pohostíte, 🙂 vytvorte prostredie, kde sa ľudia budú cítiť komfortne, aby vyjadrili svoje skutočné názory a konštruktívne návrhy.   

Vymyslite také aktivity, pri ktorých sa otestuje, ako dobre vie váš tím spolupracovať v krízových situáciách. Vyberte sa na také miesta, kde budete obklopení prírodou a úplne iným prostredím než tým pracovným. Okrem cielených aktivít sa nezabudnite spolu  ako kolektív spontánne zabaviť. 

  

4.Zapojenie do rozhodovania 

Jedným z efektívnych spôsobov, ako zvýšiť motiváciu zamestnancov, je umožniť im aktívne sa zapojiť do rozhodovacích procesov vo firme. Dajte im priestor na vyjadrenie ich názorov a nápadov, či už prostredníctvom pravidelných porád, anonymných dotazníkov alebo brainstormingových stretnutí. Zamestnanci, ktorí cítia, že ich hlas má váhu, sú prirodzene viac angažovaní a ochotní prispieť k dosiahnutiu firemných cieľov. Okrem toho tento prístup podporuje pocit zodpovednosti, kreativity a lojality voči firme. Nejde len o ich spokojnosť – zapojením zamestnancov získate aj inovatívne nápady, ktoré môžu posunúť vašu spoločnosť na vyššiu úroveň. 

  

5.Pohodlné pracovné prostredie 

Chodia vaši zamestnanci do svojich kancelárií radi? Majú tam zabezpečené pohodlné a príjemné pracovné prostredie s dobrými pracovnými podmienkami? Nie ste si úplne istí? V prvom rade sa ich opýtajte na dojmy. Čo sa im v práci páči, kde sa cítia najpohodlnejšie a naopak, čo ich v práci brzdí či nebodaj znechucuje.  

Potom si môžete do firmy prizvať odborníka. Fyzioterapeuta, ktorý sa postará o tip top ergonómiu pracoviska. Nastaví opierky, výšku sedu, stôl, monitor a prezradí ešte ďalšie vychytávky, ako na pohodlné pracovné prostredie, ktoré sa pre zamestnancov stane motiváciou, prečo chodiť do práce. 

  

6.Work-life balance 

Podporujte rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, aby sa kolegovia necítili preťažení a mali čas na oddych a svoje záľuby. Pomôcť vám k tomu môžu špeciálne cielené aktivity ako napríklad prednášky životospráve, mentálnom zdraví či spánku, meranie telesnej kompozície a konzultácia s výživovým poradcom, či individuálna terapia so psychológom 

Všetko so všetkým súvisí. Motivácia zamestnancov je možná i prostredníctvom zamerania sa na ostatné sféry života. Postarajte sa o rovnováhu, vďaka ktorej je možné dosiahnuť maximálnu pohodu a spokojnosť. Nikto by nemal žiť len práci, nech už by ho bavila akokoľvek. 

  

7.Dlhodobá starostlivosť 

Organizovať raz ročne firemné dni zdravia a pomedzi to zopár jednorazových aktivít nestačí. Nemá to dlhodobý efekt, ktorý by zamestnancov namotivoval. Zvýšte atraktivitu pracoviska i seba ako zamestnávateľa prostredníctvomdlhodobej starostlivosti. Dni zdravia už dávno nestačia. Sú dobrým rozbehom a otestovaním, ale potom je načase pohnúť sa ďalej.  

Zabezpečte priamo do firmy lekárov, ktorí vykonajú preventívne vyšetrenia, fyzioterapeutov, odborníkov v oblasti psychického zdravia či výživy. Zamestnanci získajú pocit istoty, že je o nich postarané po všetkých stránkach. A v takom zamestnaní budú chcieť zotrvať.  

Hľadáte spôsoby, ako vo vašej firme motivovať zamestnancov? Minuli sa vám nápady? Nemáte na tieto aktivity toľko priestoru, koľko by sa žiadalo? V Health Services vám pomôžeme. Vyberte si z našej pestrej ponuky služieb v oblasti zdravia a wellbeing-u na pracovisku. Odborníci aj so všetkým vybavením prídu priamo do vašej firmy a náš personál sa postará o komplexné zabezpečenie. Neváhajte nás kontaktovať 

  

Dlhodobá motivácia zamestnancov ako kľúč k úspechu  

Motivácia zamestnancov nie je jednorazový proces, ale neustály záväzok. Firmy, ktoré sa aktívne starajú o svojich ľudí, vytvárajú prostredie, kde sa zamestnanci cítia hodnotní, spokojní a angažovaní. Pravidelné vzdelávanie, kariérne príležitosti, podpora fyzického aj duševného zdravia či priateľská firemná kultúra – to všetko sú faktory, ktoré rozhodujú o tom, či ľudia budú vo vašej firme nielen pracovať, ale aj chcieť rásť. Investícia do zamestnancov je investíciou do budúcnosti spoločnosti. 

Zároveň však platí, že motivácia nemôže byť len otázkou benefitov – musí byť súčasťou každodenných vzťahov. Ľudia zostávajú tam, kde cítia dôveru, férovosť a možnosť otvorene komunikovať. Oceňovanie úsilia, zapájanie do rozhodovania a autentický záujem o názory tímu vytvárajú pevné základy dlhodobej lojality. Skutočne motivovaný tím nie je výsledkom náhody, ale systematickej práce s ľuďmi ako partnermi, nie len ako pracovníkmi. 

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články