Vyhorenie v práci môže mať viacero príčin. Dlhodobý stres, ťažko zvládateľné pracovné podmienky, neistota, tlak spoločnosti na výkon, privysoké očakávania, narastajúca digitalizácia… Ako zamestnávateľ máte v moci aspoň čiastočne predísť tomuto neblahému javu búrajúcemu ľudské životy i ten firemný.
Čo je to syndróm vyhorenia?
Ide o stav duševného a fyzického vyčerpania, konečné štádium procesu, kedy je človek dlhodobo vystavovaný situácii, ktorá je pre neho psychicky a emocionálne náročná. Vyhorenie v práci sa najčastejšie vyskytuje u ľudí v profesiách, vyžadujúcich si neustály multitasking a intenzívne nasadenie. Trpia ním najmä manažéri, právnici, sociálni pracovníci či zdravotné sestry.
V globále si však nemožno nevšimnúť, že náchylnejší sú najmä mladí ľudia. Dôvodom je fakt, že často cítia tlak zo strany spoločnosti, rodičov a zamestnávateľov na dosiahnutie úspechu v krátkom čase. A v neposlednom rade za syndrómom vyhorenia pri mladšej generácii hľadajme aj digitalizáciu, ktorá už pomaly stráca svoje hranice a nabúrava čas určený na osobný čas a oddych.
Prečítajte si tiež: Work life balance na Slovensku: ako k nemu pristupujú firmy?
Príznaky syndrómu vyhorenia
Pokiaľ sa nasledovné príznaky dlhodobo ignorujú, syndróm vyhorenia v práci môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Rozvinie sa napríklad do depresie, úzkostných stavov či kardiovaskulárnych ochorení.
Fyzické príznaky:
- chronická únava a vyčerpanie,
- problémy so spánkom – nadmerná (ne)spavosť,
- bolesti hlavy, svalov a chrbta,
- oslabená imunita, časté infekcie.
- zmeny chuti do jedla (strata alebo nadmerná konzumácia).
Emocionálne príznaky:
- pocity vyčerpania, frustrácie, bezmocnosti, zlyhania,
- nízka sebaúcta,
- strata motivácie a nadšenia,
- zvýšená podráždenosť a náladovosť
- apatia a cynizmus voči práci alebo kolegom.
Psychické a kognitívne príznaky:
- ťažkosti so sústredením a znížená výkonnosť,
- zabúdanie a zmätenosť,
- negatívne myslenie, pesimizmus,
- strata kreativity a schopnosti riešiť problémy.
Sociálne a pracovné príznaky:
- odmietanie alebo vyhýbanie sa sociálnym kontaktom,
- zvýšená konfliktnosť alebo izolácia od kolegov a rodiny,
- znížený pracovný výkon a časté chyby,
- pocity odcudzenia, strata zmyslu práce.
Aktivity na pracovisku ako prevencia proti vyhoreniu
Konajte s predstihom, nie až vtedy, keď je neskoro. Organizujte pre zamestnancov besedy na túto tému, spojte sa s odborníkmi. V Health Services v súvislosti s prevenciou pred vyhorením v práci odporúčame najmä dve nasledovné aktivity.
Prednášky o mentálnom zdraví
Stavte na informácie podávané psychológmi a terapeutmi z praxe. Zodpovedia otázky, aké sú najrizikovejšie faktory či v ktorých povolaniach sa syndróm vyhorenia vyskytuje najčastejšie. Prednášky o mentálnom zdraví pomôžu zlepšiť psychické zdravie zamestnancov preventívnou edukáciou. Odtabuizujú aj oblasti, ktorým sa možno kolegovia doteraz vyhýbali. A ono vôbec nie je prečo. Práve naopak. Všetci sme ľudia a nie roboty. Je zdravé priznať si, že niečo nie je v poriadku. Ideálne hneď na začiatku.
Individuálna terapia so psychológom
Zabezpečte priamo na pracovisko psychoterapeuta. Kolegovia budú mať bútľavú vŕbu a zároveň niekoho, kto prinesie riešenia pre ich problémy. Odborník pomôže včas podchytiť aj hroziace vyhorenie v práci. Poskytne dôverné poradenstvo, za ktorým netreba ďaleko chodiť a nebude ich nič stáť. Pocit, že niečo takéto priamo vo firme majú, prinesie zamestnancom istotu, že ku psychickým problémom sa nie nielenže netreba báť priznať, ale ani pýtať sa na riešenia.