Wellbeing v práci si azda najľahšie možno predstaviť ako maximálnu pohodu kolektívu. Jeho nastavenie je však zložitejšie. Žiada si komplexný prístup k zabezpečeniu fyzického, mentálneho zdravia zamestnancov. Odmenou bude zvýšenie spokojnosti, produktivity a lojality pracovníkov.
Keď budete implementovať wellbeing v práci, je potrebné zamerať sa na nasledujúce oblasti, podporujúce pohodu vo firme po všetkých stránkach.
1. Fyzické zdravie
V rámci tejto oblasti majte na mysli viacero dielikov, ktoré do seba zapadajú ako puzzle:
Ergonómia pracovného prostredia – s pomocou fyzioterapeuta eliminujte zdravotné ťažkosti spôsobené dlhodobým sedením alebo státím. Naučte zamestnancov správnej polohe, využívaniu pracovných pomôcok, uvoľňovacím a dychovým cvičeniam. Zabezpečte, aby sa pre nich pracovné prostredie stalo čo možno najviac pohodovým. Takým, na ktoré sa budú pravidelne tešiť.
Zdravotná prevencia – vravia vám vaši zamestnanci, že nemajú čas na lekárov? Zjednodušte im to. Zavolajte im odborníkov priamo na pracovisko. Neurológa, ortopéda, očného či kožného špecialistu, alergológa… Veľkým prínosom bude možnosť sonografického vyšetrenia vo firme, ktoré si posvieti na cievy, brušnú dutinu, pohybový aparát a možno odhalí i taký syndróm karpálneho tunela. A vedeli ste, že priamo na pracovisko dnes už môžete zabezpečiť aj vyšetrenie srdca a pľúc?
Podpora pohybových aktivít – okrem motivácie k pravidelným prestávkam v sedení či státí v podobe strečingu či krátkej prechádzky skúste zorganizovať aj niečo väčšie. Zavolajte do firmy odborníkov s prednáškami i názornými ukážkami cvičení. Snažte sa o pestrosť, nech si každý nájde to svoje. Joga, strečing, meditácie a ich vplyv na fyzické i duševné zdravie, či niečo dynamickejšie ako sú tabata či posilňovacie cvičenia. Zamestnanci isto ocenia aj pomoc fyzioterapeuta a jeho liečebné nápravné cviky.
2. Mentálne zdravie
V rámci wellbeingu v práci myslite aj na psychické zdravie kolektívu, zabezpečte:
Prístup k psychologickej podpore – vybavte zamestnancom psychológa priamo na pracovisku. Pomôže im riešiť individuálne problémy v osobnom živote, v práci alebo oboje. Včas odhalí náznaky syndrómu vyhorenia, môže vás upozorniť na závažné problémy na pracovisku, ktoré ste si nestíhali všímať… Psychológ vo firme podá pomocnú ruku celému kolektívu.
Vzdelávanie o zvládaní stresu – organizujte workshopy a prednášky na témy, ktoré by viac nemali byť tabu. Práve naopak. Rozprávajte sa a šírte osvetu o strese, vyhorení, toxickej produktivite, spánkovej deprivácii, stravovacích a tráviacich problémoch. Pozvite si do firmy odborníkov, ktorí sa okrem informácií zamerajú aj na techniky zvládania stresu a preventívne opatrenia.
3. Životospráva
Zlepšite stravovacie návyky a telesnú kompozíciu zamestnancov a tým aj wellbeing v práci prostredníctvom:
Merania telesnej kompozície a konzultácie s výživovým poradcom – odhalí, ako je jednotlivec na tom s BMI, pomerom tuku a svalov, nebezpečným viscerálnym tukom okolo orgánov, stavom kostí, bazálnym metabolizmom, metabolickým vekom… Na základe zistených hodnôt odborník nastaví výživový plán na mieru.
Prednášok o výžive a stravovaní – lektori naučia kolektív, ako poznať konzumované potraviny, ako nediétovať, ako si vytvoriť pozitívny vzťah k jedlu, čo všetko ovplyvňuje vnútornú biochemickú rovnováhu. Vďaka týmto informáciám si dokážu vybudovať dlhodobo udržateľné návyky, ktoré im zlepšia kvalitu života.
4. Pohoda a relax
Nepatrí len do osobného popracovného života. Wellbeing v práci by ju tiež mal brať do úvahy, podporte ju:
Relaxačnými zónami – vytvorte na pracovisku oddychové miestnosti vybavené pohodlným nábytkom, kde si zamestnanci môžu oddýchnuť počas prestávok. Postarajte sa o tiché zóny určené na krátke meditácie alebo čítanie, ktoré pomáhajú obnoviť koncentráciu. Nezabúdajte ani na zelené plochy prostredníctvom rastlín či prístupu na terasu alebo do záhrady.
Masážami na pracovisku – zabezpečte do firmy človeka, ktorý vašim zamestnancom spríjemní pracovný deň. Už krátka masáž pôsobí relaxačne a uvoľňujúco, odstraňuje bolesti, bloky i stres. Navyše fajn nakopne do zbytku pracovného dňa. Ľudia sa späť k pracovným povinnostiam vrátia zrelaxovaní, s čistejšou hlavou a väčšou motiváciou. Aj len zopár minút takéhoto relaxu dokáže zamestnanca zresetovať.
Snažíte sa aj vy o wellbeing v práci? Zišiel by sa vám niekto, kto by vám pomohol s nastavením a zastrešením procesov, vybavením špecialistov, komunikovaním? Obráťte sa na Health Services. Naši odborníci stoja za desiatkami spokojných firiem a stovkami fit zamestnancov. Zaraďte sa medzi nich aj vy a posuňte svoj biznis o level vyššie.