Znova vás čaká organizácia dní zdravia? Na jednej strane si myslíte, že máte dostatok skúseností, ale na strane druhej by ste chceli čo-to pre zamestnancov vylepšiť? Bez zbytočného chaosu? Máme pre vás pár rád ako zvládnuť organizáciu aktivít.
Organizačné tipy pre dni zdravia
1. Začnite prieskumom
Nechávate program firemných dní zdravia len na HR manažérovi alebo mu rovno delegujete svoje nápady? Možno si myslíte, že dobre poznáte svoj kolektív a prinesiete mu to, čo potrebuje a chce. No neunáhlite sa. Spravte si radšej prieskum. Veľa času nezaberie, skôr vám pomôže a nasmeruje. Zistíte, o ktoré oblasti je aktuálne medzi zamestnancami najväčší záujem, čo sa zmenilo od posledného razu, či už k lepšiemu alebo k horšiemu. Je potrebné niektorej oblasti urgentne venovať zvýšený záujem? Následne si spravte vyhodnotenie. Vyberte povedzme 5 top aktivít, s ktorými už vaši zamestnanci majú skúsenosti z minulých dní zdravia, a zaraďte ich do programu aj tento rok. Potom pridajte jednu-dve, zamerané na v súčasnej dobe najpálčivejší problém u vás vo firme. Nechajte si priestor aj na jednu-dve novinky. Riaďte sa všeobecnými trendmi, ktoré hovoria v prospech napríklad sonografického vyšetrenia či psychológa na pracovisku. Ide o veľmi užitočné vyšetrenia, v rámci ktorých odhalíte množstvo zdravotných komplikácií či predídete rozpadu kolektívu.
2. Komunikujte pred aj počas dní zdravia
Nepodceňujte dostatočnú komunikáciu nielen v priebehu realizácie prieskumu pred podujatím. Počúvajte zamestnancov, zbierajte feedbacky a zapisujte si ich postrehy. Všímajte si, čo sa im páčilo, z čoho boli rozpačití, čo až tak nevyšlo. Pomôže vám to do budúcna ešte čo-to vylepšiť v oblasti firemnej starostlivosti o zamestnancov. Komunikujte aj na ostatných úrovniach. Informujte sa priebežne o novinkách u spoločností, ktoré takéto služby ponúkajú. Všímajte si tiež ostatné firmy a prezisťujte, ako vyzerá deň zdravia u nich. Čítajte články a rozhovory s biznismenmi, ktorí si zakladajú na zdravom pracovnom prostredí a prevencii. Chodievajte na prednášky a školenia. Nazbierajte počas roka dostatok inšpirácie a zorganizovať toto podujatie bude pre vás ľahšie ako keby ste si to nechávali na posledný mesiac-dva.
3. Organizujte pravidelne a pokojne i viackrát do roka
Každý zdravý návyk si vyžaduje rutinu. Aby si vaši zamestnanci zvykli na firemné aktivity, stavte na pravidelnosť. Snažte sa organizovať dni zdravia každý rok v rovnakom dátume, ideálne aj viac než len raz. Stavte teda zo začiatku radšej na niekoľko menších dní zdravia namiesto jedných, do ktorých sa budete snažiť napratať všetko.
Dôvodov je niekoľko. Pri veľkom podujatí môžete strácať kontrolu, stavíte všetko na jednu kartu a výsledok vás nemusí prekvapiť len pozitívne. Takisto pre zamestnancov by mohol byť nával toľkých aktivít skôr toxický ako prínosný. No v konečnom dôsledku, pri menších podujatiach viete jednoduchšie odsledovať, čo funguje a čo už menej. Postupne si zamestnancov vycvičíte. I oni vás. Zistíte, čo je u vás vo firme v zdravotnej oblasti prioritou, aké riziká treba pravidelne vychytávať v kolektíve, na čom treba pracovať vo zvýšenej miere. Odhalíte, aké témy sú vášmu kolektívu najbližšie. Takisto, ktorú oblasť svojho zdravia najviac zanedbávajú a s ktorou, naopak, nemajú problém.
Prečítajte si tiež: Svetový deň zdravia
4. Zabezpečte odborníkov
Oblasti záujmu máte zistené. Teraz je na rade oslovenie daných odborníkov a dohadovanie termínov. Najjednoduchšie je staviť na spoločnosť, ktorá toto všetko ponúka pod jednou strechou a zariadi za vás celý manažment.
V Health Sevices máme fyzioterapeutov, ktorí pomôžu uľaviť od bolestí, poradia s cvikmi, zlepšia ergonómiu pracoviska. Vaši zamestnanci isto radi využijú aj služby psychológa, s ktorým môžu riešiť napríklad problémy s vyhorením, depresiou alebo celkovými vzťahmi na pracovisku. Populárne sú tiež výživové poradenstvo s meraniami, tipmi na vylepšenie jedálnička i postavy, rôzni lekári špecialisti prinášajúci do firmy preventívne vyšetrenia – srdce a cievy, pľúca, oči, pohybový aparát, koža, alergie… Za odmenu môžete vašim zamestnancom dopriať aj relaxačné masáže. Tomuto benefitu v rámci dní zdravia asi nik nepovie nie 🙂
Zdroj foto: Healthservices.sk
5. Skombinujte prednášky a workshopy s praxou a vyšetreniami
Zárukou úspešnosti organizácie dní zdravia je najmä ich pestrosť. Nadchnite zamestnancov. Vyberte si viacero oblastí. Stavte na prestriedanie teórie, praxe a špecializovaných vyšetrení.
Napríklad prednášku o výžive a stravovaní nechajte nasledovať meraním telesnej kompozície a konzultáciou s výživovým poradcom. Prednášku o mentálnom zdraví nechajte prejsť do druhého levela v podobe individuálnej terapie so psychológom. Priamym spojením teórie a praxe sú fyzio workshopy, na ktorých sa zamestnanci dozvedia informácie o pohybovom aparáte a následne si môžu vyskúšať aj konkrétne cvičenia. Zavolajte si do firmy i lekárov, ktorí sa pozrú, ako sú na tom vaši zamestnanci so zdravím.
Dni zdravia razom dostanú punc profesionality, ak v rámci nich budú môcť ľudia absolvovať napríklad sonografiu ciev, vyšetrenie neurológom, či alergologické testovanie.
6. Rozložte aktivity na viaceré dni zdravia
Zamýšľate sa nad tým, ako naplánovať vybrané aktivity? Aby ste nimi zamestnancov príliš nazahltili a oni stíhali bez únavy absolvovať všetko, čo ste pre nich pripravili? Vyberte si radšej viac dní v týždni, nech z toho majú čo najviac a neutekajú z jedného workshopu na druhý.
Pre niektoré aktivity sú vhodné menšie skupinky (fyzio), iné radšej individuálne (psychológ). Majte aj toto na mysli pri tvorbe harmonogramu. Rozčleňte aktivity do tematických blokov, prestriedajte teoretické prednášky s praktickými workshopmi a vyšetreniami. Snažte sa o pestrosť, aby ste svojich zamestnancov neunudili len jednou oblasťou a jedným formátom.
Rozloženie preventívnych aktivít na viacero dní prinesie viac pohody a úžitku. Zamestnanci sa budú tešiť do práce nielen jeden deň. Budú stíhať vstrebávať užitočné informácie na prednáškach a workshopoch a následne sa vracať k pracovným povinnostiam. Absolvovať vyšetrenia bez obáv, že na to majú limitovaný čas. No a vy ako zamestnávateľ si to budete vedieť lepšie odsledovať, zapisovať, robiť si štatistiky.
Využite náhradné plnenie na financovanie
No a vedeli ste, že na financovanie aktivít môžete využiť náhradné plnenie v rámci chránenej dielne? Stačí, ak zamestnávate aspoň 20 ľudí a máte nárok na objednávku služieb, ktoré ponúka. Chránené dielne Health Services spájajú zdravých, zdravotne ťažko postihnutých a sociálne znevýhodnených ľudí, s pomocou ktorých vytvárame koncept firemnej starostlivosti. Čo tak využiť v rámci firemných dní zdravia napríklad služby zrakovo postihnutých masérov? Alebo inak zapojiť zdravotne znevýhodnených ľudí do organizácie vašich firemných dní zdravia? Niektorí vám môžu pomôcť priamo pri administratíve a správe systémov. Využite tieto možnosti v Health Sevices a budete to mať dva v jednom 🙂
6 rokov skúseností a tisícky vyšetrených zamestnancov
V Health Services ponúkame najkomplexnejší balíček služieb v tematicky rozdelených blokoch. V rámci vašich firemných dní zdravia isto využijete širokú ponuku individuálnych vyšetrení — srdce a cievy, oči, chrbtica a krk, chodidlá, koža, alergie… Pod našou strechou nájdete aj ďalších odborníkov ako sú fyzioterapeut, psychológ či výživový špecialista. Pomôžeme s ergonómiou pracoviska (nastavenia, pomôcky, odporúčania), technikami na zvládanie stresu či správne dýchanie. Vytvoríme pre vás zaujímavé skupinové workshopy a prednášky. Je toho u nás na výber viac než dosť.
Dni zdravia vo vašej firme pomôžeme naplánovať, nastaviť na mieru, zastrešíme registračný systém a postaráme sa o bezproblémový priebeh akcie. Kontaktujte nás a pripravíme vám ponuku na mieru.