Aké benefity pre zamestnancov poskytujete vo vašej firme? Z času na čas pre nich pripravíte zdravé raňajky, deň alebo týždeň zdravia, špeciálne merania, prednášky s odborníkmi? Alebo už máte pre nich navrhnutý komplexný wellbeing program na pracovisku? Poďme sa pozrieť, ako sa posunúť z bodu A do bodu B.
Najpopulárnejšie zdravotné benefity pre zamestnancov
Portál Topky.sk priniesol rebríček benefitov pre zamestnancov z roku 2020. Figurovali tam aj tie zdravotné:
- odborné prednášky na tému duševného zdravia,
- kurzy meditácie a zvládania stresu, úzkosti, strachu,
- cvičenia s fyzioterapeutom, škola chrbta, kurzy jogy, strečingu,
- zapožičanie kancelárskych stoličiek a monitoru, zakúpenie ergonomických podsedákov,
- prednášky s výživovými poradcami,
- vitamínové balíčky.
Prečo sú zdravotné benefity pre zamestnancov také dôležité, čo vďaka nim môžete vo firme získať a aké možnosti / oblasti máte na výber?
Vymeňte dni zdravia za komplexný wellbeing program
Preventívna zdravotná starostlivosť na pracovisku je dôležitá. Pomáha predchádzať neželaným výpadkom a ušetriť tisíce eur. Buďte moderným zamestnávateľom a dbajte o zdravie svojich zamestnancov nonstop. Nielen párkrát do roka organizáciou zdravých raňajok, dní zdravia či týždňov zdravia. Zabezpečte pre nich nadštandardný benefit vo forme komplexného wellbeing programu na pracovisku. Takého, ktorý prinesie edukáciu, prevenciu i riešenia už vzniknutých problémov. Potrební lekári a odborníci môžu prísť k vám so všetkým vybavením. Stavte na tematické balíky zdravia, ktoré môžete po pár mesiacoch tematicky prestriedať.
Z čoho by mal wellbeing program na pracovisku pozostávať?
Komplexné vyšetrenia na pracovisku
Posvieťte si na prevenciu v oblastiach ako sú chrbtica a pohybový aparát, koža, zrak a poruchy videnia, srdce a obehová sústava, imunita a alergie. Zabezpečte komplexné vyšetrenie a konzultácie s lekármi špecialistami.
Prineste do firmy sonografické vyšetrenie brušných orgánov, ciev i karpálneho tunela. Riešte už vzniknuté zdravotné problémy a zároveň predchádzajte novým. Zistite, čomu by sa mal ten ktorý zamestnanec v práci vyhýbať, aby nedochádzalo ku komplikáciám. Vďaka lekárom priamo na pracovisku je tu istota, že viete zamestnanca včas nasmerovať špecialistovi a neprídete o neho či už dočasne alebo natrvalo.
Ergonómia pracoviska
Ďalej je vhodné sa zamerať na ergonómiu pracoviska, správne nastavenie pomôcok, elimináciu nevhodných pohybových návykov a osvojovanie si uvoľňovacích cvikov. Prizvite si neurológa, ortopéda či fyzioterapeuta a zbavte zamestnancov stuhnutosti a bolestí. Optimalizujte s ich pomocou pracovné prostredie tak, aby ste zvýšili pohodu a zároveň i efektivitu zamestnancov. Zabezpečte im podmienky, pre ktoré sa budú do práce stále radi vracať. Aj po rokoch.Naučte ich osvojiť si uvoľňovacie techniky a cvičenia, správne držanie tela a sedenie. Ergonómia pracoviska spočíva v detailoch, ale jej vplyv na zdravie a výkon je veľký.
Duševné zdravie na pracovisku
Wellbeing na pracovisku by mal tiež zahŕňať mentálne zdravie. Rozmach a zvýšené snahy v tejto oblasti priniesli najmä skúsenosti z obdobia pandémie COVID-19. Stále viac a viac zamestnávateľov si uvedomuje jej dôležitosť a poskytuje na pracovisku nejakú formu podpory v oblasti duševného zdravia. Cielené aktivity naučia zamestnancov lepšie zvládať stres, budovať vzťahy s kolektívom, adekvátne reagovať, vyhnúť sa vyhoreniu či šikane, zlepšiť spánkové návyky. Zavolajte si do firmy psychológa. Ten ich poučí i vypočuje. Nájde si čas na pracovné i osobné problémy zamestnancov a pomôže vyriešiť to, na čo vy nemáte kapacitu. Výsledkom bude väčšia produktivita a predchádzanie rôznym mentálnym problémom a konfliktom na pracovisku.
Jedálniček a stravovacie návyky zamestnancov
„Si tým, čo ješ.” A čo jedia vaši zamestnanci? Majú vhodné stravovacie návyky, zdravý a nutrične bohatý jedálniček? Je pre nich jedlo tým správnym palivom? Necítia sa po obede často unavení a neefektívni? Výživový poradca ich usmerní. Prostredníctvom prednášok i meraní. Upozorní ich na to, čo a kedy (ne)jedia. Na dôležitosť pravidelného stravovacieho režimu i zloženia jedálnička. Na prinízke hodnoty bazálneho metabolizmu a privysoké percento viscerálneho tuku. Všetky tieto návyky a čísla majú totižto výrazný vplyv na výkonnosť, koncentráciu i celkovú náladu.
Vedeli ste napríklad, že prílišná konzumácia rýchlych sacharidov môže spôsobovať podráždenosť? Takisto obed narýchlo nemá práve najlepší efekt. Narušuje vylučovanie hormónov hladu a sýtosti (ghrelínu a letínu), ktoré pomáhajú regulovať chuť do jedla a signalizujú, kedy je človek sýty. Vyhnúť sa takýmto stavom nemusí byť so správnymi vedomosťami vôbec ťažké. Naučte zamestnancov spraviť z jedla svojho dobrého priateľa, vďaka ktorému dosiahnu viac než by ste si mysleli.
Wellbeing program: Ako s ním začať?
Preferovaných oblastí môže byť viac. Ako teda začať? Najprv je dobré sa zamestnancov opýtať, o čo by mali záujem, kde vidia najväčšie riziká, ktorým by sa malo preventívne predchádzať. Následne viete program wellbeing na pracovisku odštartovať podľa zoradených priorít.
Spokojní a zdraví zamestnanci vám zabezpečia produktivitu vo firme. Postarajte sa o nich po fyzickej i psychickej stránke s tematickými balíkmi zdravia Health Services Slovensko a všetko sa vám to vráti na čase, financiách, prosperite. Neváhajte a začnite s aktivitami už teraz. Bojíte sa, že by ste na to aktuálne nemali kapacitu? Žiadny problém. Náš personál vám pomôže s organizáciou a odborníci ku vám prídu so všetkým vybavením.