Starostlivosť o zdravie zamestnancov zníži absentizmus a zvýši morálku: zamerajte sa na tieto 4 oblasti

Autor :

Radi by ste dosiahli stav perfektne fungujúceho pracoviska, kde každý článok pevne stojí tam, kde má? Chcete sa vyhnúť drobným zemetraseniam, ktoré z času na čas zasiahnu každý pracovný kolektív? Stavte na preventívne aktivity, ktoré pomôžu znížiť absencie na pracovisku a zároveň zvýšia morálku vo firme. Starostlivosť o zdravie zamestnancov sa oplatí. Zamerajte sa na viaceré oblasti, ovplyvňujúce výkon jednotlivca i kolektívu.

starostlivosť o zdravie zamestnancov

Zdroj foto: Healthservices.sk

1. Vyšetrenia na pracovisku šetria čas

Vďaka preventívnym vyšetreniam na pracovisku sa zvyšujú šance odhaliť u zamestnancov rôzne zdravotné problémy vo včasnom a bezpríznakovom štádiu. Tým sa zároveň znižuje miera neskorších absencí z dôvodov dlhodobej liečby a následkov na zdraví.

Majte vo vašej firme pravidelne na programe lekárov, ktorí zamestnancov dôkladne vyšetria. Zavolajte z času na čas neurológa, urológa, ortopéda, alergológa, očného špecialistu či dermatológa. Tých pár hodín vynaložených na starostlivosť o zdravie zamestnancov vám za to stojí. V budúcnosti môže pomôcť ušetriť desiatky dní a množstvo financií.

starostlivost o zamestnancov, Dni Zdravia

2. Psychológ na pracovisku rieši problémy za vás

Na pracovisku sa niekedy vyskytnú problémy, ktoré keď sa nepodchytia včas, môžu znamenať vážne ohrozenie fungovania pracovného kolektívu a tak i firmy ako takej. Syndróm vyhorenia, šikana, priveľa stresu, málo spánku… Vy ako zamestnávateľ zrejme nemáte toľko priestoru, aby ste pravidelne vypočúvali zamestnancov, či je všetko v poriadku. A na to je tu psychológ. Zabezpečte, aby ho mal kolektív pravidelne k dispozícii priamo na pracovisku. Napríklad raz za mesiac na konzultácie. Poskytne poradenstvo, tipy na zlepšenie, v horších prípadoch i terapie. 

3. Tip top pracovné prostredie pre väčšiu pohodu

Zlepšite v rámci starostlivosti o zdravie zamestnancov aj ich pracovné podmienky. Myslite na ergonómiu pracoviska. Všetko správne ponastavovať vám pomôže fyzioterapeut. Pozrie sa na operadlo, opierky, výšku sedu, stôl, monitor, klávesnicu… Poradí, ako správne sedieť a predchádzať problémom s pohybovým aparátom. Prinesie tipy na cviky, ktoré pomôžu pri bolestiach chrbtice. Predvedie špeciálne dychové cvičenia na uvoľnenie stresu, upokojenie či zlepšenie sústredenia. Všetky tieto napohľad drobnosti robia dohromady veľa. Zamestnanci sa budú cítiť uvoľnenejšie, komfortnejšie, viac sa tešiť do práce.

4. Skvalitnenie výživy a životosprávy pre lepší výkon

Stravovacie návyky bývajú u mnohých pracujúcich nie práve chvályhodné. Zlepšite to. Zamerajte starostlivosť o zamestnancov aj na túto oblasť. Prostredníctvom výživového poradcu. Raz za čas môžu vaši zamestnanci absolvovať meranie telesnej kompozície, na základe ktorého zistia, ako na tom aktuálne sú. Okrem BMI sa dozvedia aj pomer tuku a svalov, hustotu kostí, hodnotu metabolizmu, percento zadržiavanej vody, či skutočnosť, že (ne)majú nebezpečný viscerálny tuk uložený okolo orgánov. Na základe výsledkov im výživový poradca odporučí postup a zmeny v životospráve. 

Užitočným spestrením života vo firme sú aj prednášky na tému stravovania a spánku. Odbúrajú sa prostredníctvom nich najväčšie mýty a predsudky. Zamestnanci si vytvoria pozitívnejší vzťah s týmito dôležitými zložkami života a časom zistia, čo všetko pravidelná zdravá životospráva a správna spánková hygiena dokážu vylepšiť 🙂

Starostlivosť o Zdravie Zamestnancov Záver

Zlepšite pracovné podmienky a kvalitu života zamestnancov celkovo aj u vás vo firme. Pomôžeme vám s tým. Môžete sa spoľahnúť na našich odborníkov. Zosobňujú prevenciu, ktorá príde priamo za vami na pracovisko aj so všetkým vybavením. 7-ročné skúsenosti a tisícky vyšetrených zamestnancov hovoria sami za seba. Kontaktujte nás v Health Services a spoločne vymyslíme ideálne riešenie pre vašu firmu. Môžete sa spoľahnúť na profesionalitu promptnosť a kvalitu služieb.

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu