Odber a vyšetrenie krvi rýchlo a profesionálne: neváhajte a zistite, ako na tom ste

Autor :
Radi by ste si overili, či je s vaším zdravím všetko v poriadku? Zistili, ako ste na tom s obranyschopnosťou? Azda najjednoduchšou a najrýchlejšou cestou je odber krvi. Je dôležitým ukazovateľom funkčného a zdravotného stavu organizmu. Čo všetko sa dá prostredníctvom vyšetrení krvi zistiť a ako sa expresne dostať k top odborníkom?

odber krvi

 

Priebeh vyšetrenia krvi

Krvné vyšetrenia sa robia väčšinou z kapilárnej alebo žilovej krvi. Pacient by mal prísť nalačno v ranných hodinách. Približne 12 hodín pred krvným odberom treba obmedziť  príjem tučných jedál, alkoholu a čiernej kávy, ktoré by mohli skresliť výsledky. Celý proces trvá niekoľko minút a výsledky odberu krvi môže pacient očakávať vo väčšine prípadov na druhý deň ráno. Má pritom možnosť voľby, na aké hodnoty sa prioritne zamerať. Lekár mu ich zaznačí v dotazníku, prípadne už príde na špecializované vyšetrenie.

Čo všetko možno zistiť z vyšetrenia krvného obrazu?

Laboratórne vyšetrenie krvi prináša pacientom množstvo hodnôt, v ktorých sa niekedy nie až tak vyznajú. Pokúsime sa to teda v skratke zhrnúť v nasledujúcich riadkoch:

Základná biochémia vám poskytne prehľad o stave minerálov a zlúčenín v tele. Spoznáte celkový aktuálny objem sodíka, draslíka, vápnika, glukózy, kreatinínu, či bilirubínu. Cez krv zistíte tiež, ako ste na tom s vitamínmi, hormónmi, hladinou cholesterolu (prospešného HDL i škodlivého LDL).

Hematologické parametre zahŕňajú údaje o krvinkách – erytrocyty, leukocity, trombocity, hemoglobín… Na základe nich možno zistíte, že ste chudokrvní – máte nedostatočnú hladinu krvného farbiva, alebo sa vám tvoria malé krvinky…

Stav vašej pečene reflektujú údaje pod skratkami ALT, AST, ALP. Ich zvýšené hodnoty môžu signalizovať stukovatenie pečene, začínajúcu cirhózu alebo odzrkadlovať zlú životosprávu a nadmerný stres.

Ďalej sa ešte zisťujú hemokoagulačné parametre (trombíny), acidobáza (ph), zápalové markery, reflektujúce možné skryté závažné ochorenia a poruchy (nájdete ich pod skratkami CRP, ASLO, RF, C3, C4).

Rozšírenými možnosťami pri vyšetrení krvného obrazu sú ešte vyšetrenia štítnej žľazy, diagnostika celiakie, prípadne personalizované krvné odbery na základe požiadaviek pacienta. Laboratórne vyšetrenie krvi vám môže poskytnúť prehľad presne tých hodnôt, na ktoré si potrebujete posvietiť. V prípade, ak zaznamenáte výraznejšie odchýlky od normy, viete v spolupráci s lekárom včas podniknúť potrebné kroky.

Vyšetrenie krvného obrazu je cestou, ako získať komplexný prehľad o vašom zdravotnom stave a obranyschopnosti. Ideálne, ak je spojené s lekárskou interpretáciou výsledkov, aby jednotlivé hodnoty neboli vytrhnuté z kontextu. Je dôležité sa na ne pozerať v širšom kontexte, pretože jedna môže ovplyvňovať druhú.

Potreba vyšetrenia krvi

Pýtate sa, ako často by ste mali absolvovať odber krvi? Pokiaľ ste zdravotne fit a netrápia vás žiadne nečakané alebo chronické problémy, odporúča sa dať si vyšetriť krv aspoň raz ročne. V prípade, ak vás trápia zdravotné neduhy, alebo ste mali v nedávnej minulosti problémy s orgánmi, cholesterolom, zápalmi, neváhajte si dať skontrolovať krv aj dva-trikrát ročne. A možno patríte k jednotlivcom, u ktorých nejaká tá skrytá choroba drieme a ani o tom neviete. Prípadne máte len neurčité podozrenie… V záujme vlastného well-beingu návštevu lekára určite neodkladajte a uistite sa o vašom zdravotnom stave.

Stavte na súkromnú kliniku Profy

Hľadáte zdravotnícke zariadenie, kde sa môžete spoľahnúť na dostupnosť termínov a zároveň aj kvalitné vyšetrenia top lekárov? Obráťte sa na súkromnú kliniku Profy. Pod jednou strechou u nás nájdete 4 imuno-alergológov, vďaka čomu patríme k najväčším pracoviskám tohto zamerania v Bratislave i v regióne. Okrem krvných odberov sú pacientom k dispozícii aj fyzioterapia a rehabilitácia, výživové poradenstvo, či cievna ambulancia. Objednáte sa jednoducho cez registračný systém. Kliniku Profy nájdete v Bratislave a Trnave. Tešíme sa na vašu návštevu.

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu