Do urologickej ambulancie nechodia len päťdesiatnici a muži: Toto sú prípady, kedy pomôže i ženám a deťom

Autor :

Urologická ambulancia je veľkým strašiakom najmä u mužov. Odporúčame, nechajte sa vyšetriť urológom. Nie až po 50. roku života a nielen keď ste muž. Ženy tiež môžu byť postihnuté radou chronických urologických ochorení. I v mladom veku. Rovnako tak deti. Nebojte sa, vyšetrenie je neinvazívne a lekár prostredníctvom neho hneď spozná potenciálny rozsah problému. Spoľahlivú urológiu nájdete v Bratislave.

Urologická ambulancia

Zdroj foto: canva.com

Urologické problémy číhajú na mužov, ženy i deti

Dbáte na vaše močové a pohlavné ústrojenstvo rovnako ako na iné orgány? Nepodceňujete túto oblasť? Pozor, aby ste neskončili na urológii až keď bude neskoro. Všímajte si varovné príznaky a využite radšej včas preventívne prehliadky. 

Urológ rieši ochorenie prostaty, močového mechúra či ciest, obličkové koliky, únik moču, poruchy ejakulácie a erekcie neplodnosť, ale aj nádory. Netýka sa to len mužov, ale i žien, ktoré sú náchylnejšie na rôzne zápaly. Rovnako tak detí, pri ktorých medzi najčastejšie problémy patria vrodené vývojové chyby močových ciest a obličiek, či zúženie predkožky. Všetko sa to dá riešiť včas u urológa. Len sa netreba zbytočne obávať návštevy alebo ju odkladať až na pokročilejší vek, kedy sa problémy rozvinú naplno, stanú sa chronickými, obmedzujúcimi, či dokonca život ohrozujúcimi.

Kedy určite navštíviť urologickú ambulanciu?

  • pálenie a bolesti pri močení,
  • krv v moči,
  • bolesti v bedrách alebo v podbrušku,
  • dlhé čakanie pred procesom močenia
  • zlyhanie pri vyprázdňovaní močového mechúra,
  • zvýšená frekvencia močenia cez deň aj v noci,
  • erektilné ťažkosti,
  • inkontinencia.

Ako prebieha urologické vyšetrenie?

Na preventívnej prehliadke v urologickej ambulancii sa urológ s vami najprv porozpráva, aby zistil, či už evidujete nejaké ťažkosti s močením či pri pohlavnom živote. Prípadne, či máte nejaké podozrenie alebo predispozície v rodine. 

Následne sa pristúpi k vyšetreniu. Urológ si na zdravie vašej močovej a pohlavnej sústavy posvieti prostredníctvom sonografu. Táto metóda využíva fyzikálne vlastnosti ultrazvukového vlnenia s cieľom zobrazenia detailov vnútorných orgánov a presnejšej diagnostiky.

Urologické vyšetrenie ultrazvukom vyzerá nasledovne:  Sonda zariadenia sa umiestni na brucho, ktoré sa predtým natrie špeciálnym gélom. Následne lekár na monitore sleduje stav prostaty, močového mechúra, obličiek. Pozrie sa na ich veľkosť, štruktúru, možné patologické zmeny, poruchy a vyvodí z toho závery.

U mužov

Pri vyšetrení sa urológ zameriava na penis a semenníky, u mužov okolo 50-ky aj na prostatu. Vyšetrenie prostaty patrí k tým nepríjemnejším. Mnohí sa ho obávajú. Vykonáva sa prstom cez konečník. Avšak nebolí a trvá iba chvíľu. Zvládne ho bez problémov každý.

U žien

Ženy k urológovi často prichádzajú so zápalmi močových ciest či močového mechúra alebo s únikom moču. Na vyšetrenie sa používa ultrazvuk, prípadne röntgen. Samotný moč sa niekedy vyšetruje prostredníctvom cievky – odoberá sa ňou cez močovú rúru priamo z močového mechúra. 

U detí

Detská urológia sa zaoberá komplikáciami ako sú nezostúpené semenníky, mieškové varixy či problém s predkožkou (fimóza). Rieši zápaly močových ciest, lieči vrodené anomálie močovej sústavy a funkčné poruchy močového mechúra často prepojené s únikom moču a infekciami močových ciest. Pozor, urologické problémy u detí sú iné ako u dospelých. Ak sa včas neriešia, môžu byť nebezpečné. Preto neodkladajte vyšetrenie u urológa na neskôr. Nepodceňujte to!

Neváhajte a objednajte sa na vyšetrenie k urológovi so sonografiou na polikliniku PROFY. Správne fungujúca močová sústava je rovnako dôležitá ako všetky ostatné oblasti organizmu. Zahoďte všetky predsudky a mýty bokom. Zdravie máte len jedno. Naša urologická ambulancia sa nachádza v Bratislave. Včasná prevencia či intervencia je najviac.

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu