Týždeň zdravia ako benefit pre zamestnancov: Ako ho zorganizovať a čo vašej firme môže priniesť do budúcnosti?

Autor :
V čom všetkom spočíva starostlivosť o zamestnancov? Moderný zamestnávateľ by mal dbať o ich zdravie. Z dlhodobého hľadiska. Zorganizovať health week vo vašej firme môže byť skvelou motiváciou i benefitom pre zamestnancov. Ako by mal taký ideálny vyzerať? Čo vziať do úvahy pri jeho organizácii a ktoré oblasti sú aktuálne najpopulárnejšie?

 

Ako zorganizovať týždeň zdravia?

Health week aspoň raz do roka patrí nielen medzi obľúbené benefity pre zamestnancov, no je tiež skvelým spôsobom, ako poskytnúť svojim pracovníkom „vodítka”, ktoré môžu využiť na podporu nielen pracovného, ale i osobného života. 

Najprv je dobré spraviť si prieskum, o ktoré oblasti je vo vašej firme najväčší záujem. Potom je na rade oslovovanie daných odborníkov a dohadovanie termínov. Ak si to však chcete uľahčiť, stavte na spoločnosti, ktoré toto všetko ponúkajú pod jednou strechou a zariadia za vás celý manažment.

 

Akým oblastiam sa venovať?

Vŕta vám v hlave, na ktoré oblasti sa pri starostlivosti o zamestnancov prioritne zamerať? Vyhľadávané v rámci týždňov zdravia sú najmä nasledovné:

Meranie telesnej kompozície – veľmi populárna oblasť, ktorá by isto nemala chýbať vo vašom týždni zdravia. Ľudia budú vždy zvedaví, ako na tom sú, čo sa týka BMI indexu, podielu svalov a tuku, vody v tele, metabolizmu, či stavu kostí. Na základe výsledkov im výživový odborník odporučí, čo treba zmeniť, na čo sa zamerať.

Fyzio workshop a ergonómia pracoviska poučí zamestnancov o tom, ako správne sedieť dlhé hodiny za počítačom, akými pomôckami si vedia uľaviť od nekomfortu a bolestí, či ako zaktivovať hlboký stabilizačný systém.

Diagnostika fyzioterapeutom – zamestnanci s ním prekonzultujú rôzne problémy s chrbticou, krkom, svalmi. Fyzioterapeut môže pomôcť správne nastaviť operadlo, opierky, vysvetlí dôležitosť správneho dýchania… Niektoré ťažkosti sa možno podarí vyriešiť už na mieste, iné časom odstráni konkrétne odporúčanie s postupom.

Ďalšie preventívne vyšetrenia na pracovisku – diagnostika neurológom, ortopédom, vyšetrenie pľúc či srdca. Môžete si zavolať kožných alebo očných špecialistov. Nechajte vašich zamestnancov v rukách odborníka a možno sa mu podarí vyriešiť aj dlhodobejšie problémy, ktoré brzdili pri výkone.

Alergologické testy – mnoho ľudí žije v nevedomosti, čo sa týka alergií a intolerancií. Čo tak zbaviť sa nevysvetliteľných ťažkostí raz a navždy vďaka presnej diagnostike?

Podpora mentálneho zdravia – dobré duševné zdravie na pracovisku je základ. Odvíja sa od neho nielen výkon, ale i celková atmosféra vo vašej firme. Preto je v rámci týždňa zdravia fajn prizvať si psychológa, ktorý sa povenuje najčastejším problémom v pracovnej oblasti (stres a choroby z neho, syndróm vyhorenia, šikanovanie), aby ste im vedeli predchádzať.

Prednášky s odborníkmi – pozvite v rámci týždňa zdravia do vašej firmy odborníkov v oblasti výživy, lekárov špecialistov, športovcov, inšpiratívnych ľudí… Takéto prednášky poslúžia ako motivácia pre zamestnancov, budú pre nich obohacujúce z dlhodobého hľadiska.

 

Nemusí to byť len týždeň, stavte na pestré mesačné balíky zdravia

Zapáčili sa vám niektoré aktivity, diagnostiky a chceli by ste svojim pracovníkom prinášať niečo takéto na pravidelnej báze? Isto uznáte, že len týždeň zdravia raz za čas vo vašej firme tak úplne nestačí, pokiaľ chcete mať stopercentne zdravých a výkonných zamestnancov. Treba sa o nich starať pravidelne, dlhodobo. A na to ideálne poslúžia mesačné balíčky zdravia, ktoré si viete flexibilne nastaviť podľa oblasti, ktorú aktuálne potrebujete podporiť. Jeden mesiac si môžete viac posvietiť na oči – očná perimetria, meranie hrúbky rohovky a očného tlaku, ten ďalší sa zase zamerajte na zdravú chrbticu a správne sedenie, neskôr sa možno budete chcieť povenovať i cievam a tlaku. Oblasťou, na ktorú sa oplatí zamerať, je tiež koža, napríklad v súvislosti s kontrolou znamienok. Možností je neúrekom. Využite ich a buďte zdravá a výkonná firma. Do toho sa oplatí investovať.

Zabezpečte zamestnancom benefit vo forme nadštandardnej zdravotnej starostlivosti priamo na pracovisku prostredníctvom Health Services Slovensko. Netreba nič riešiť, naši lekári a odborníci prídu k vám so všetkým vybavením. Profesionálny prístup, promptnosť a ústretová komunikácia sú u nás na prvom mieste.

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu