Zdravotná starostlivosť na pracovisku: Pre zdravie tímu, prevenciu a celkový wellbeing

Autor :
Dnes už existuje veľmi široká škála služieb realizovaných priamo na pracovisku. Zdravotná starostlivosť na pracovisku poskytuje priestor riešiť s kvalifikovanými odborníkmi problémy, ktoré sa možno dlhšie odkladajú… Vyšetrenia, diagnostiky či konzultácie v rôznych odboroch. Prevencia môže prísť priamo za vami na pracovisko. 

 

Dlhodobé benefity zdravotnej starostlivosti na pracovisku

Moderný zamestnávateľ by dnes mal vedieť zabezpečiť okrem tej základnej aj nadštandardnú zdravotnú starostlivosť, ktorá prispeje k celkovému wellbeingu na pracovisku. Pravidelnými preventívnymi vyšetreniami a doplnkovými aktivitami docieli fit výkonný tím, eliminuje čas strávený u lekárov a práceneschopnosť. Takisto správne nastavený program môže pomôcť vylepšiť i psychické zdravie, vzťahy a celkovú atmosféru na pracovisku.

Tých benefitov je viac než dosť. A môžete z nich čerpať roky. To už stojí za zváženie, čo poviete?

Zdravotná starostlivosť na pracovisku: Top aktivity a vyšetrenia pre zamestnancov s dlhodobým prínosom

Veľmi populárnymi oblasťami, nad zastúpením ktorých by ste sa mali v rámci týždňa zdravia alebo mesačných balíčkov zdravia vo vašej firme zamyslieť, sú nasledovné:

  • Diagnostika fyzioterapeutom pomôže s riešením bolestí chrbtice, krku, svalov. Definuje problém, následne nastaví postup pre uvoľnenie / liečbu danej partie a posilnenie okolitých štruktúr. Najčastejšie používanými technikami sú rôzne masáže, hmaty a cvičenia.
  • Fyzio workshop a ergonómia pracoviska objasní základnú anatómiu a problematiku pohybového aparátu. Poradí, akými cvičeniami ako efektívne kompenzovať dlhé hodiny sedenia, keďže to nie je zrovna prirodzená pozícia pre človeka. Poučí zamestnancov o správnej polohe za počítačom a tiež o tom, akými pomôckami si vedia uľaviť od nekomfortu a bolestí. Odborník nastaví správne operadlo, opierky, vysvetlí dôležitosť správneho dýchania… 
  • Meranie telesnej kompozíciena základe týchto výsledkov si zamestnanci nielenže overia, ako na tom sú z hľadiska stavby tela (tuk, svaly, kosti, voda, celkový BMI…), ale zistia sa tiež voľným okom neodhaliteľné nedostatky, ktoré môžu predstavovať závažnejšie zdravotné riziká. Napríklad privysoké percento viscerálneho tuku v okolí orgánov, spájajúce sa s rizikom cukrovky či srdcových ochorení.
  • Preventívne vyšetrenia na pracovisku diagnostika neurológom, psychológom, ortopédom, dermatológom, alergológom, vyšetrenie zraku, pľúc či srdca… O ktorého odborníka je vo vašom kolektíve aktuálne najväčší záujem? Zavolajte si postupne viacerých a pomôžte zamestnancov nasmerovať k efektívnemu riešeniu ich zdravotných problémov.
  • Prednášky s odborníkmi – napríklad v oblasti výživy, zdravia, vybraných chorôb, športu, motivácie, životného štýlu. Rozšírte obzory svojho kolektívu aj v týchto oblastiach. Následne sa v pozitívnom svetle premietnu do pracovného výkonu.

Do nadštandardnej starostlivosti o zamestnancov môžete ďalej zakomponovať tiež prednášky o zvládaní stresu, poradenstvo o výžive či spánkových návykoch. Čím väčšia pestrosť, tým lepšie. Pretože všetko so všetkým súvisí 🙂

Ako funguje zdravotná starostlivosť na pracovisku, realizácia aktivít, registračný systém a financovanie?

Pre bezproblémový priebeh akcie sa využíva prispôsobený registračný systém. Prihlasovanie na jednotlivé aktivity a vyšetrenia sú jednoduché a pre HR manažéra nepredstavujú zvýšenú záťaž.

Spoločnosť s najširšou ponukou aktivít pod jednou strechou, Health Services Slovensko, ho spravuje za vás, aby ste nemuseli zaťažovať interné kapacity. Poradí, ako najlepšie zložiť program, dodá podklady pre komunikáciu so zamestnancami a postará sa o komplexné zabezpečenie. Každý účastník sa prihlasuje na konkrétny termín. Vďaka tomu má vyhradený čas s odborníkom a nezdržiava sa čakaním. Lekári a odborníci prídu k vám so všetkým vybavením. 

No a vedeli ste, že financovať si tieto nadštandardné aktivity môžete buď prostredníctvom sociálnych fondov, alebo aj v rámci náhradného plnenia? Tak neváhajte a dajte si i vy vypracovať odborný plán starostlivosti o zamestnancov.

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu