Starostlivosť o zamestnancov na pracovisku: Zbavte vašich zamestnancov nevhodných pohybových návykov škodiacim chrbtici prostredníctvom preventívneho programu

Autor :

Stretávate sa u vás na pracovisku často so sťažnosťami na bolesti chrbta? Kazia celkový výkon i náladu v tíme? Vychytajte u vašich zamestnancov najčastejšie nesprávne pohybové návyky škodiace chrbtici. Pýtate sa, ako? Zavolajte si k vám do firmy fyzioterapeuta na konzultáciu, zorganizujte odborné workshopy, preventívne vašich zamestnancov vzdelávajte. Prispejete tak k všeobecnému well-beingu na pracovisku. Starostlivosť o zamestnancov na pracovisku vám taktiež pomôže zatraktívniť vás, ako zamestnávateľa.

 

Starostlivosť o zamestnancov na pracovisku

Najčastejšie nesprávne pohybové návyky škodiace chrbtici

 

Dlhodobé sedenie bez prerušenia

Sedíte päť dní v týždni niekoľko hodín v kuse za počítačom? Iní vám možno vašu oddychovú” prácu závidia. Ale vy viete svoje. A veda tiež, pretože ľudské telá neboli vyvinuté na niekoľkohodinové sedenie. Spoločnosť si však už niekoľko desaťročí ide svoje. Tak s tým musíte voľky-nevoľky bojovať. Ruka v ruke s boomom sedavých zamestnaní sa rozvinuli aj choroby s ním súvisiace. Nerobíte si prestávky na krátke popreťahovanie sa / prechádzku aspoň raz za hodinku / dve? Potom vaše telo trpí a skôr či neskôr vám to dá pocítiť.

Nesprávne sedenie za počítačom

Pri dlhodobom sedení neexistuje všeobecne správna poloha. Pre naše telo nie je žiadúce, nech by sme robili čokoľvek. Avšak platí, že treba meniť polohy. Takto zabezpečíte, že chrbtica bude pracovať a nebude fixovaná v stereotypnej polohe, ktorá môže prinášať rôzne komplikácie. Vedeli ste napríklad, že pokiaľ sa dlhodobo nasilu napriamujete, koledujete” si o bolesti driekovej chrbtice? Alebo že preložené nohy deformujú chrbticu? Zamyslite sa nabudúce viac nad tým, ako sedíte.

 

Krčná chrbtica v neustálom predklone

Rozmach smartfónov spôsobil, že sa viac a viac krčíme v oblasti krčnej chrbtice. Takto si nielenže preťažujeme túto oblasť, ale neskôr si môžeme privodiť aj blokády krčnej chrbtice, bolesti hlavy, závraty a migrény. No podobné stavy nám spôsobuje i nesprávna poloha pri sedení za počítačom alebo stoji pri práci v pásovej výrobe. Všimnite si tento zlozvyk u seba i u vašich kolegov včas a snažte sa ho eliminovať.

 

Náhle prudké pohyby

Prudké a náhle pohyby, ako napríklad zdvíhanie, otočenie alebo sklonenie sa, môžu spôsobiť natiahnutie svalov alebo preťaženie chrbtice. Pokiaľ sa toto deje často, začnú vás trápiť chronické bolesti. Upozornite na takéto škodlivé pohyby nabudúce kolegov a prispejte tak k všeobecnému well-beingu na pracovisku.

 

Ako to riešiť?

Pravidelné krátke prechádzky a strečing

Naučte zamestnancov jednoduchému návyku: Aby sa aspoň raz za hodinu či dve odpútali od počítača a venovali niekoľko minút svojmu telu. 

Dopriať si zopár krátkych strečingových cvičení a ďalší raz zase zdvihnúť sa zo stoličky a trošku sa poprechádzať po kancelárii či po chodbe. Sú to drobnosti, ale z dlhodobého hľadiska predstavujú veľa. Vyhnete sa tak tomu, aby vám zamestnanci nezdravo prirástli k stoličke a počítaču.

Zorganizujte workshopy pre zamestnancov

Strácajú vaši zamestnanci vplyvom sedavého zamestnania správne postavenie tela, kazí sa im? Nesústredili sa doteraz na to, ako správne dlhé hodiny sedieť za počítačom či v aute? A čo tak ich naučiť, ako zaktivovať hlboký stabilizačný systém (“core”)? Základom je posilňovať nielen samotné svaly chrbta, ale aj svaly brucha, panvy a bedier. Dokopy  tvoria stabilizačný systém, ktorý udržuje telo v správnej polohe a chráni chrbticu pred preťažením. Toto všetko si osvoja na workshope Zdravý chrbát

Na workshope Uvoľňovacie cviky im zase fyzioterapeut názorne ukáže a vysvetlí jednoduché cvičenia na jednotlivé partie pohybového aparátu. Vďaka nim sa zamestnanci ľahko a rýchlo rozhýbu nielen na pracovisku. Získajú tiež silnejšie svaly, vďaka ktorým sa eliminujú bolesti i riziko zranení. Strečing, joga, pilates a z času na čas i posilňovanie dokážu zázraky. 

No a do tretice, fyzio workshop Nevhodné pohybové návyky vašim kolegom pomôže zbaviť sa napohľad detailov, ktoré im rokmi kazia zdravie a ani si to možno neuvedomujú…

Zorganizujte takéto workshopy u vás vo firme a doplňte vaše portfólio hodnotných benefitov pre zamestnancov. Starostlivosť o zamestnancov je kľúčová pre pohodu vašich kolegov.

 

Fyzio workshopy

Starostlivosť o zamestnancov na pracovisku: Zavolajte si do firmy fyzioterapeuta

Okrem konkrétnych cvičení si môžete do vašej firmy v rámci nadštandardnej starostlivosti o zamestnancov zavolať aj fyzioterapeuta na konzultácie. Vaši zamestnanci isto ocenia, ak budú mať s kým riešiť problémy s pohybovým aparátom. Fyzioterapeut vyhodnotí ich zdravotný stav a navrhne riešenia v podobe komplexnej rehabilitácie, masáží, mäkkých techník, či špeciálnych cvičení na zlepšenie daného stavu.

 

Vyberte si tematické balíky zdravia na mesačnej báze

Stavte na tematický balík zameraný na zdravý pohybový aparát od spoločnosti Health Services, v rámci ktorého sa môžete jeden mesiac viac povenovať chrbtu. Prostredníctvom fyzio workshopov a konzultácií, ktoré sú spojením teórie a praxe. 

 

Organizovanie workshopov a pozývanie odborníkov do vašej firmy môže pomôcť prevencii i samotnému riešeniu už vzniknutých zdravotných komplikácií. Takto zatraktívnite pracovisko, zvýšite loajalitu i celkovú pohodu a produktivitu zamestnancov. Navyše, vy s tým nemusíte mať žiadnu starosť. Spoľahnite sa na Health Services a 7-ročné skúsenosti s organizovaním starostlivosťi o zamestnancov na pracovisku v tejto oblasti. Na našich lekárov a odborníkov, ktorí prídu priamo k vám so všetkým vybavením. Na celistvé zabezpečenie, hladkú organizáciu, stále inovácie v ponuke a proklientsky prístup. 

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu