Vyšetrenie ortopédom na pracovisku: premeňte ubolených zamestnancov na zdravých a efektívnych

Autor :
Problémy s kĺbmi, svalmi a celkovou pohyblivosťou sú rozšírené najmä u ľudí, ktorí vykonávajú sedavú prácu alebo takú s opakovanými monotónnymi pohybmi. Pokiaľ sa zanedbá prevencia a včasná liečba, môže to vyústiť do nezvratných poškodení. Zabezpečte wellbeing na vašom pracovisku prostredníctvom preventívnej zdravotnej starostlivosti a prizvite si ortopéda. Či už v rámci týždňa zdravia, alebo ešte lepšie, ako súčasť komplexnej dlhodobej zdravotnej starostlivosti o zamestnancov.

Príznaky, že s pohybovým aparátom niečo nie je v poriadku

Pokiaľ sa niektorí zamestnanci dlhší čas potýkajú so stuhnutosťou svalov a kĺbov, ich chôdza je spomalená, hrbia sa, trápia ich kŕče a zášklby, prípadne majú problém s koordináciou pohybov a ťažkosti im spôsobuje už i obyčajné zdvihnutie hlavy, je načase konať. Poslať ich za odborníkom. Alebo odborníka zavolať priamo k nim. Vybaviť ho na pracovisko. Takáto starostlivosť o zamestnancov sa vám neskôr môže mnohonásobne vrátiť v podobe väčšej pracovnej efektivity a eliminácie PN.

Najčastejšie problémy s pohybovým aparátom

Vyšetrenie u ortopéda môže pomôcť odhaliť nasledovné zdravotné komplikácie:

 • tendinitída (zápal šliach) v ramenách, lakťoch, zápästiach, kolenách alebo pätách,
 • artritída (zápal kĺbov),
 • osteoartróza (chronické poškodenie chrupavky),
 • gonartróza (artróza kolenného kĺbu),
 • opuch a voda v kolene,
 • poškodený meniskus kolena,
 • tenisový lakeť (zápal šliach, spájajúcich svaly predlaktia s vonkajšou stranou lakťa),
 • torticollis (stuhnutie svalov krku a šije),
 • skolióza (zakrivená chrbtica),
 • vyklenutie medzistavcovej platničky,
 • dislokácia (oddelenie dvoch kostí),
 • plantárna fascitída (zápal / poškodenie väziva na spodnej strane chodidla),
 • ploché nohy

Ako prebieha vyšetrenie ortopédom na pracovisku?

Pokiaľ si želáte v rámci starostlivosti o zamestnancov eliminovať závažnejšie problémy s pohybovým aparátom, ideálnym riešením bude prizvať si ortopéda priamo k vám na pracovisko. V rámci vyšetrenia zhodnotí držanie tela, požiada o predklon, záklon, úklon na strany, či o drepy. Všíma si nezrovnalosti v postavení končatín a kĺbov. V ľahu ortopéd vyšetrí aj pasívnu hybnosť. Uchopí vyšetrovaného za rôzne časti končatín a skúša rozsah pohybu jednotlivých kĺbov. Posvieti si na bolestivé stavy pohybového aparátu, spôsobené rôznymi faktormi. Identifikuje príčiny zdravotných problémov a navrhne postup na ich odstránenie. Či už ide o chrbticu, kĺbové spojenia (ramená, kolená, bedrá…), alebo chodidlá, aj za pomoci utrazvuku lekár určí presné miesto, stav a rozsah problému. Následne odporučí liečbu. 

Ak si zavoláte takéhoto špecialistu k vám na pracovisko, v rámci jednej hodiny vie zvládnuť 3 až 4 ľudí. Zamyslite sa nad tým, keď budete najbližšie zvažovať nové benefity pre zamestnancov.

Zdraví zamestnanci sú tým najväčším prínosom pre chod firmy. Preto sa oplatí dbať na prevenciu. Zabezpečte zamestnancom benefit vo forme nadštandardnej zdravotnej starostlivosti. Priamo na pracovisku. Obráťte sa na Health Services. Služby, ktoré ponúkajú kombinácie skupinových i individuálnych aktivít, pričom každý mesiac je možné povenovať sa inej oblasti zdravia. Podklady pre internú komunikáciu budete mať pripravené a potrební lekári prídu k vám so všetkým vybavením. Môžete očakávať profesionálny prístup, promptnosť a ústretovú komunikáciu. Pridajte sa k desiatkam spokojných klientov Health Services Slovensko už dnes.

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu