Motivácia Zamestnancov: 6 jednoduchých spôsobov, ako motivovať kolegov na pracovisku

Autor :

Motivácia zamestnancov na pracovisku je kľúčovým faktorom pre zvýšenie produktivity, zlepšenie tímovej spolupráce a celkovú spokojnosť kolegov. Snaživí ľudia, ktorých práca baví, nie sú samozrejmosťou. Máme pre vás niekoľko jednoducho aplikovateľných spôsobov, ako dosiahnuť väčšiu efektivitu kolektívu vo firme.

motivácia zamestnancov

Sú to napohľad maličkosti, na ktoré by ste sa ako moderný zamestnávateľ s víziou mali zamerať. Vyššie platy či flexibilný pracovný čas nie sú všetko. Vaši kolegovia určite ocenia individuálnu pozornosť a dlhodobú starostlivosť. Jednoducho pocit, že nie sú prehliadaní a je o  nich postarané. Im to prinesie pohodu a naplnenie, vám úspech v podnikaní. 

Uznanie a pochvala

Pravidelne oceňujte prácu svojich kolegov. Často stačí zopár slov. Dajte zamestnancom pocítiť, že si ich prácu všímate a uznávate, čo v rámci svojej pozície dokážu. Využite stretnutia tímu alebo firemné komunikačné kanály a vyjadrite im poklonu verejne. Stojí vás to len trochu času a takáto motivácia zamestnancov sa vám stonásobne vráti.

Profesionálny rozvoj

Ponúknite kolegom možnosti na odborné vzdelávanie a osobnostný rast prostredníctvom rôznych školení a workshopov. Pomôžu im nielen dosahovať kariérne ciele a postupy na vyššie pozície, ale aj nájsť pohodu a zbaviť sa stresu. Stavte napríklad na fyzioworkshopy či prednášky o mentálnom zdraví. Naučia ich pozerať sa na veci s väčším nadhľadom.

Podpora tímovej práce

Pravidelne organizujte teambuildingové akcie, ktoré posilňujú vzťahy medzi kolegami. Okrem toho, že ich dobre pohostíte, 🙂 vytvorte prostredie, kde sa ľudia budú cítiť komfortne, aby vyjadrili svoje skutočné názory a konštruktívne návrhy. Vymyslite také aktivity, pri ktorých sa otestuje, ako dobre vie váš tím spolupracovať v krízových situáciách. A  v neposlednom rade sa spolu ako kolektív spontánne zabavte.

Pohodlné pracovné prostredie

Chodia vaši zamestnanci do svojich kancelárií radi? Majú tam zabezpečené pohodlné a príjemné pracovné prostredie s dobrými pracovnými podmienkami? Nie ste si úplne istí? V prvom rade sa ich opýtajte na dojmy. Potom si môžete do firmy prizvať odborníka. Fyzioterapeuta, ktorý sa postará o tip top ergonómiu pracoviska. Nastaví opierky, výšku sedu, stôl, monitor a prezradí ešte ďalšie vychytávky, ako na pohodlné pracovné prostredie.

Work-life balance

Podporujte rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, aby sa kolegovia necítili preťažení a mali čas na oddych a svoje záľuby. Pomôcť vám k tomu môžu špeciálne cielené aktivity ako napríklad prednášky o výžive a stravovaní, meranie telesnej kompozície a konzultácia s výživovým poradcom, či individuálna terapia so psychológom. Všetko so všetkým súvisí. Motivácia zamestnancov je možná i prostredníctvom zamerania sa na ostatné sféry života.

Dlhodobá starostlivosť

Organizovať raz ročne firemné dni zdravia a pomedzi to zopár jednorazových aktivít nestačí. Nemá to dlhodobý efekt, ktorý by zamestnancov namotivoval. Zvýšte atraktivitu pracoviska i seba ako zamestnávateľa prostredníctvom dlhodobej starostlivosti. Zabezpečte priamo do firmy lekárov, ktorí vykonajú rôzne preventívne vyšetrenia, fyzioterapeutov, odborníkov v oblasti psychického zdravia či výživy. 

Hľadáte spôsoby, ako vo vašej firme motivovať zamestnancov? Minuli sa vám nápady? Nemáte na tieto aktivity toľko priestoru, koľko by sa žiadalo? V Health Services vám pomôžeme. Vyberte si z našej pestrej ponuky služieb v oblasti zdravia a wellbeing-u na pracovisku. Odborníci aj so všetkým vybavením prídu priamo do vašej firmy a náš personál sa postará o komplexné zabezpečenie. Neváhajte nás kontaktovať.

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu