Dni zdravia 2024: vaša cesta k firemnej produktivite

Autor :

Zabezpečte zamestnancom benefit vo forme nadštandardnej zdravotnej starostlivosti priamo na pracovisku. Stokrát sa vám to vráti. Vydláždite si cestu k firemnej produktivite prostredníctvom pravidelnej organizácie dní zdravia. Dôvody hovoria sami za seba. A čo bude trendom v roku 2024? Ktoré aktivity zorganizovať?

dni zdravia 2024

10 dôvodov, prečo sa oplatí organizovať firemné dni zdravia 2024

  1. Zvýšenie povedomia o prevencii a zdravom životnom štýle.
  2. Priama podpora fyzického i mentálneho zdravia prostredníctvom pestrých aktivít – konzultácie s odborníkmi, vyšetrenia, workshopy, cvičenia…
  3. Rozvoj zdravého pracovného prostredia – vaši zamestnanci sa naučia, ako lepšie sedieť, dýchať, hýbať sa, či ako bojovať so stresom.
  4. Posilnenie firemnej kultúry – spoločnými aktivitami v oblasti zdravia dosiahnete jednotný firemný cieľ, čím sa posilňuje pocit spolupatričnosti a zdieľania hodnôt i väzby medzi kolegami.
  5. Zníženie absencií v práci – vyšetrenia sa vykonajú priamo na pracovisku, zdravotné ťažkosti sa odhalia včas, príde sa na príčinu chronických problémov.
  6. Zníženie nákladov na zdravotnú starostlivosť – investícia do prevencie chorôb a zlepšenia zdravia zamestnancov sa vám mnohonásobne vráti. V budúcnosti ako firma budete menej riešiť dlhodobé liečby a absencie.
  7. Zlepšenie výkonnosti zamestnancov – vďaka odhaleniu skrytých zdravotných komplikácií a vyriešeniu chronických problémov sa zvýši celková produktivita v práci.
  8. Lepšia nálada na pracovisku – ako sa hovorí: „v zdravom tele zdravý duch”, starostlivosťou o fyzické i psychické zdravie zamestnancov získate motivovanejší a optimistickejší kolektív, s ktorým bude radosť spolupracovať 🙂
  9. Posilnenie väzieb v tíme – firemné dni zdravia sú skvelou príležitosťou na posilnenie väzieb v tíme a podporu spolupráce medzi zamestnancami.
  10. Celková propagácia firmy a vás ako „zdravého” zamestnávateľa – nálepka, ktorá je v dnešnej dobe veľmi trendy, rozhodne sa z dlhodobého hľadiska oplatí byť uvedomelým šéfom, vyhnete sa tak negatívnej fluktuácii zamestnancov. Takisto sa stanete atraktívnejšou firmou pre potenciálnych nových zamestnancov a klientov.

V skratke, firemné dni zdravia na pracovisku pomáhajú zamestnávateľom zvýšiť povedomie o prevencii medzi zamestnancami a priamo ju aj zabezpečiť. Tým si budujú produktívnejší tím, čo možno najstálejší.

Ako na organizáciu dní zdravia 2024?

V prvom rade si spravte prieskum vašej cieľovky, o ktoré aktivity je najväčší záujem. Zamyslite sa tiež nad veľkosťou podujatia. Zo začiatku sa odporúča skúsiť zorganizovať skôr niečo menšie, aby ste si vedeli ľahšie odsledovať výsledky. Potom prichádza na rad oslovenie firmy, ktorá toto všetko zastreší. Zabezpečí bezproblémový priebeh, odborníkov i vami vybraný program v podobe prednášok, workshopov, vyšetrení. Na vás tak ostáva len komunikácia. Avšak tá je veľmi dôležitá. Nezabúdajte na ňu. Zbierajte podnety, feedbacky od zamestnancov a zapisujte si ich.

Aké sú aktuálne najobľúbenejšie aktivity v rámci firemných dní zdravia?

Zamýšľate sa, aké aktivity prioritne podporiť pri budúcej organizácií firemných dní zdravia v roku 2024? Pomôže vám dotazník, spätná väzba z minulých podujatí, sledovanie ostatných firiem, čítanie článkov a rozhovorov s inšpiratívnymi biznismenmi…Ale isto sa vám zídu aj nejaké odporúčania. V rámci firemnej starostlivosti sa javia ako najobľúbenejšie za posledné obdobie najmä nasledovné.

Sonografické vyšetrenie

Vedeli ste, že prostredníctvom tohto vyšetrenia je možné skontrolovať až 6 osôb za hodinu? To znamená približne 50 kolegov za deň. Škoda to nevyužiť. Prostredníctvom sonografu si viete posvietiť napríklad na syndróm karpálneho tunela, ktorým sú ohrození najmä pracovníci v administratíve. Odhalí však aj množstvo skrytých a pritom závažných zdravotných komplikácií. Napríklad krvné zrazeniny, chronickú žilovú nedostatočnosť, hypertenziu, či ischemickú chorobu srdca.

Alergologické testy

Možno aj vaši zamestnanci žijú v nevedomosti, čo sa týka alergií a intolerancií. Navyše mnohé z nich sa zvyknú objavovať až okolo tridsiatky či štyridsiatky, keďže imunitný systém i životný štýl a prostredie sa rokmi menia. Napríklad histamínová intolerancia, alergia na lepok, laktózová či gluténová intolerancia. Čo tak zbaviť sa nevysvetliteľných ťažkostí raz a navždy vďaka presnej diagnostike? Prizvite si do firmy v rámci dní zdravia aj alergológa, ktorý presne identifikuje alergén pomocou kožného alebo krvného testu. Bude to pre obe strany to najlepšie riešenie.

Konzultácia so psychológom 

Od dobrého duševného zdravia sa odvíja nielen výkon, ale i celková atmosféra vo vašej firme. Konzultácia so psychológom v rámci firemných dní zdravia by preto nemala chýbať. S vašimi zamestnancami prediskutuje problémy ako sú stres a choroby z neho, syndróm vyhorenia, či šikanovanie a naučí ich, ako im predchádzať.  Práve tieto problémy sa často prehliadajú, čo má potom za následok nielen mrazivú atmosféru v kolektíve, ale aj spomalenie všetkých procesov. Takíto zamestnanci postupom času môžu hľadať cesty, ako sa práci vyhýbať. Prípadne to dospeje až k výpovedi. Nedovoľte, aby to na vašom pracovisku zašlo až takto ďaleko. Voľte cestu prevencie aj v oblasti duševného zdravia. Patrí medzi najdôležitejšie.

Diagnostika fyzioterapeutom a ergonómia pracoviska

Ktorý zamestnanec by sa aspoň z času na čas nepotýkal s bolesťami chrbtice, krku či svalov? A na to je tu fyzioterapeut. Zamestnanci s ním prekonzultujú problémy, ktoré ich aktuálne krátkodobo či chronicky trápia. Pomôže im správne nastaviť operadlo, opierky, vysvetlí dôležitosť správneho dýchania… Upozorní ich na nesprávne návyky, niektoré ťažkosti možno čiastočne vyrieši už na mieste, na iné prinesie odborné odporúčania a postupy.

Problémy s pohybovým aparátom často paradoxne trápia viac tých so sedavým zamestnaním. Hold, správne sedenie za počítačom môže byť celá veda. Najmä ak vaši zamestnanci v tomto stave zotrvávajú celé hodiny. Potom sa sťažujú na bolesť krčnej chrbtice, stuhnuté sedacie svaly, tŕpnutie rúk… Fyzio workshop poučí zamestnancov o tom, ako sedieť čo možno najzdravšie, akými pomôckami si uľaviť od nekomfortu a bolestí, či ako zaktivovať hlboký stabilizačný systém. Prinesie im tipy na časovo nenáročné cvičenia, ktoré môžu realizovať počas každého pracovného dňa a predchádzať vďaka nim bolestiam a stuhnutosti.

Meranie telesnej kompozície

Ľudí bude vždy zaujímať, ako na tom sú, čo sa týka ich telesnej schránky. Všetky tie čísla, porovnania, analýzy a nikdy nekončiaca zvedavosť, ako sa za toho polroka či rok posunuli. Meranie telesnej kompozície je preto obľúbeným spestrením aktivít v rámci dní zdravia. Zamestnanci sa dozvedia svoj BMI index, získajú prehľad o podiele svalov a tuku, vody v tele, zistia stav kostí či metabolizmu. Prístroj si posvieti aj na nebezpečný viscerálny tuk, ktorý sa ukladá okolo orgánov. Na základe všetkých nameraných hodnôt a stavu organizmu potom vygeneruje aj vek, na ktorý sa ich telo cíti. Na základe týchto výsledkov výživový odborník odporučí, čo treba zmeniť, na čo sa zamerať. A zamestnanci sa už plne namotivovaní budú tešiť na ďalšie takéto meranie 🙂

Nechajte si pomôcť s organizáciou dní zdravia 2024 od profesionálov

V Health Services vám pomôžeme deň zdravia vo firme naplánovať, zastrešíme registračný systém a postaráme sa o bezproblémový priebeh akcie. Naše skúsenosti sú bohaté. Za 6 rokov sme vyšetrili už viac ako 30-tisíc zamestnancov. Neváhajte nás kontaktovať a posuňte firemnú starostlivosť o zamestnancov na vyšší level.

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu