Náhradné plnenie: spôsoby, ako ho využiť pre wellbeing vašej firmy

Autor :
Náhradné plnenie nemusíte vôbec brať ako nejaké bremeno. Skôr naopak. Môže vám priniesť skvelé benefity. Stačí sa počas roka včas zorientovať v aktuálnych možnostiach využitia náhradného plnenia pre wellbeing vašej firmy. A že je ich je na Slovensku celkom dosť. Škoda si ich nechať ujsť. Presvedčite sa sami.

náhradné plnenie

 

Čo je to náhradné plnenie?

Povinné štátne kvóty, ktoré by ste mali poznať

Pokiaľ máte vo vašej firme 20 a viac osôb, ste zo zákona (č. 5/2004 o službách zamestnanosti) povinní dodržiavať určitý podiel zamestnávania ZŤP osôb. Respektíve zamestnať aj invalidného občana (celkovo 3,2 % z celkového počtu zamestnancov), v opačnom prípade hradíte štátu pokutu. V roku 2023 to predstavovalo 1 5440 eur za každého zdravotne postihnutého zamestnanca, ktorý vám chýba do povinného odvodu.

Alternatíva, z ktorej benefitujú obe strany

Existuje však možnosť, vďaka ktorej si splníte zákonnú povinnosť a zároveň tak vaša firma len získa. Tzv. náhradné plnenie. To predstavuje objednanie si výrobkov alebo služieb od chránenej dielne, ktorá zamestnáva ľudí so zdravotným postihnutím (ZP), od občana so ZP alebo od zamestnávateľa, zamestnávajúceho ľudí so ZP (sociálny podnik). Zadaním takejto zákazky podporíte zamestnávanie ľudí so zdravotným znevýhodnením inou formou. Postačí, ak dosiahnete objem nákupu v chránenej dielni 1 369 eur. V porovnaní s výškou odvodu za zdravotne postihnutého zamestnanca to máte o niečo výhodnejšie.

Náhradné plnenie a možnosti využitia 

Na využívanie tzv. sociálneho podnikania môžete ako zamestnávateľ či HR manažér myslieť celoročne, pri výbere dodávateľov produktov či služieb a zabezpečení celkového wellbeingu vo vašej firme. Náhradné plnenie sa dá využiť napríklad na:

 • darčeky pre zamestnancov a obchodných partnerov
 • reklamné firemné predmety
 • nákup nezbytných maličkostí do firmy (káva, čaj, občerstvenie, perá, kalendáre…)
 • administratívne služby
 • vzdelávanie zamestnancov (prednášky, workshopy)
 • zdravotnú starostlivosť o zamestnancov a prevenciu vo firme (lekári a fyzioterapeuti)
 • podporu zdravého životného štýlu zamestnancov (výživoví špecialisti, tréneri, športovci)
 • catering (zdravé raňajky alebo iné firemné pohostenie)
 • pracovné oblečenie

Prehľadný zoznam chránených dielní a sociálnych podnikov nájdete na stránke dielne.sk.  Vybrať si môžete podľa preferovaného kraja alebo predmetu činnosti, o ktorý máte záujem.

Výhody náhradného plnenia

 1. Ušetríte na odvodoch a súčasne splníte zákonom stanovenú povinnosť, keďže náhradné plnenie býva finančne výhodnejšie.
 2. Tento systém umožňuje nakupovať tovar či služby od registrovaných sociálnych podnikov a zároveň podporiť chránenú dielňu a jej zamestnancov.
 3. Dobrý pocit, že dávate príležitosť uplatnenia ľuďom so zníženou pracovnou schopnosťou a ešte z toho i benefitujete.

Využite na náhradné plnenie chránené dielne Health Services

Chránené dielne Health Services spájajú zdravých, zdravotne ťažko postihnutých a sociálne znevýhodnených ľudí. Všetci spoločne vytvárajú koncept starostlivosti. V rámci organizácie health week alebo dlhodobej nadštandardnej zdravotnej starostlivosti priamo na pracovisku môžete využiť služby zrakovo postihnutých masérov, osôb s telesným postihnutím alebo sociálnym znevýhodnením. 

Široká škála zdravotných služieb pomôže vašim zamestnancom po fyzickej aj psychickej stránke. Prinesie to wellbeing na vaše pracovisko a súčasne si tak splníte povinnosť voči štátu. Môžete očakávať profesionálny prístup, promptnosť, ústretovú komunikáciu a zdravotné benefity na mieru. Neváhajte, objednajte si služby Health Services v rámci náhradného plnenia aj do vašej firmy.

Myslíte si, že Vaši kolegovia alebo priatelia by mohli mať z tohto článku úžitok?
Zdieľajte ho.

Súvisiace články

Menu